Ghiorghita, imun la declaratiile lui Portariuc: "Sunt total indiferent la criticile acestea!"

"Mi-ar fi foarte simplu sa dau vina pe unul sau pe altul, ca Pricopie a plecat la Bucuresti si a ramas inlocuitor cineva de la PSD si poate ca a facut-o intentionat", spune viceprimarul Ghiorghita, in replica la declaratiile consilierului local Ovidiu Portariuc.

Viceprimarul Florin Ghiorghita a declarat ca nu este in totalitate multumit de cum arata strazile din muncipiu, insa sustine ca cei de la Urban Serv si-au facut foarte bine treaba, date fiind conditiile meteo si temperaturile de afara.

Edilul a spus ca, desi s-a triplat cantitatea de material antiderapant, si s-a imprastiat mai mult atat pe strazi, cat si pe trotuare, in unele zone au fost probleme, in special in intersectii, insa acestea s-au datorat temperaturilor extrem de scazute.

Cat priveste criticile aduse de consilierul local Ovidiu Portariuc, Ghiorghita a spus ca acestea sunt nejustificate.

"Sunt total indiferent la criticile acestea, la un moment dat cineva critica dar nu spune ce face el, sau ce ar putea sa faca sau cu ce este el mai bun. Intr-adevar eu nu pot sa spun ca sunt multumit de starea drumurilor si drept urmare de asta am si stat noaptea trecuta pe strazi, am umblat cu cei de la deszapezire. Ieri la amiaza strazile se prezentau destul de bine, noi am dat destul de mult material antiderapant, ieri s-a curatat destul de bine, dar se circula in conditii de iarna, a nins 11 ore continuu. Ieri s-a topit, iar seara, cand temperatura s-a dus undeva la -14 grade, a inghetat si intr-adevar in unele intersectii au mai fost probleme. Joi seara am scos toate plugurile pe strada, toate sararitele. Vineri dimineata s-a dat din nou cu sare si nisip, am pus sa modifice si proportiile, sa dea cu mai mult nisip. Unii critica acum. Mi-ar fi foarte simplu sa dau vina pe unul sau pe altul, ca Pricopie a plecat la Bucuresti si a ramas inlocuitor cineva de la PSD si poate ca a facut-o intentionat. Dar nu o dau, in conditiile in care am stat toata noaptea pe strazi, iar oamenii si-au facut chiar foarte bine treaba", a spus Florin Ghiorghita.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...