Elicopterul pentru aerotransport medical a fost solicitat marți pentru a doua oară de către medicii botoșăneni.
De această dată, solicitarea a fost făcută pentru o femeie de 65 de ani, internată în Spitalul JudeÈ›ean de Urgență de la BotoÈ™ani.
Pacienta a fost diagnosticată cu o angină post-infarct și urma să fie preluată de la spital de echipajul de Terapie Intensivă Mobilă al SMURD și transportată pe terenul Unității Militare 01189, unde era așteptat echipajului aeronavei SMURD să sosească de la Iași.
Chiar înainte ca aceasta să fie luată de la spital, însă, Inspectoratul de AviaÈ›ie a anunÈ›at că aparatul de zbor are o defecÈ›iune È™i nu mai poate efectua transferul, astfel că femeia a fost direcÈ›ionată către IaÈ™i pe cale terestră, cu o ambulanță cu medic.
