Dragnea se asigura ca descentralizarea se face cu tot cu bunurile aferente

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, Liviu Dragnea, cere ca ministerele sa nu permita ca structurile descentralizate sa ramana fara bunuri valoroase in cursul operatiunii de preluare de catre administratiiile locale.  

"Voi solicita oficial tuturor ministerelor implicate in procesul de descentralizare sa nu permita niciun fel de transfer de bunuri de la structurile care urmeaza sa fie descentralizate catre cele care vor functiona in continuare la nivelul administratiei publice centrale", arata el intr-o scrisoare catre presedintele Consiliului Judetean Cluj, Horea Uioreanu, conform ziare.com.  

Liviu Dragnea avertizeaza ca, in cazul in care asemenea operatiuni au avut loc, ele vor fi revocate, iar autoritatile locale "vor prelua structurile descentralizate cu resursele integrale necesare exercitarii competentelor transferate".  

El considera ca tendinta de a pastra cat mai mult la centru este "expresia rezistentei uriase a actualului sistem administrativ fata de reforma de descentralizare" si insista ca nu va permite ca "o reforma majora pentru administratia publica din Romania sa fie afectata de incercarea unor functionari de a-si conserva privilegiile pe care le-au avut in actualul sistem centralizat".  

Reactia lui Liviu Dragnea vine ca raspuuns la o scrisoare adresata de Horia Uioreanu, presedintele CJ Cluj, prin care acesta reclama devalizarea structurilor descentralizate, care ajung la autoritatile locale fara diferite bunuri materiale de valoare.  

In acest sens, Uioreanu a reclamat ca masinile de la agentiile de mediu din judetul Cluj au fost trecute la Garda de Mediu, institutie care urmeaza sa ramana subordonata Guvernului.  

Uioreanu l-a rugat pe premierul Victor Ponta sa dispuna revocarea dispozitiilor existente care prevad devalizarea acelor structuri pe care urmeaza sa le preia autoritatile locale si judetene si sa interzica emiterea unor ordine guvernamentale similare.   

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...