Doliu în toată țara la Serviciul de Ambulanță pentru ambulanțierul decedat din cauza Covid- 19 la Suceava

Angajații Serviciul Public de Ambulanță (SPA) din toată țara au ținut astăzi doliu și un moment de reculegere, începând cu ora 12:00, în memoria ambulanțierului sucevean care a fost răpus de coronavirus la vârsta de 52 de ani.

La Suceava, momentul de reculegere a fost ținut în sunetul sirenelor de ambulanță, chiar în același timp cu înmormântarea bărbatului. Ambulanțierul din Suceava este primul cadru medical din România răpus de  coronavirus. Acesta a primit tratament acasă, însă decesul a avut loc ieri, la două săptămâni de la confirmarea cu COVID-19.

 

Inițial, ambulanțierul a refuzat să meargă la spital pe motiv că nu se simtea foarte rău. Primele simptome le-a avut pe 24 martie, iar la scurt timp testele au ieșit pozitive atât pentru el, cât și pentru alți colegi de la Ambulanța Suceava. Se pare că bărbatul a luat virusul de la un pacient care nu declarase că s-a întors dintr-o țară de risc.

La fel ca în toată România, atunci când au început să apară primii pacienți cu suspiciune de coronavirus, angajații nu purtau combinezoane, deoarece încă nu le aveau.

În prezent, la nivel național, nu mai puțin de 700 de angajați din sănătate sunt infectați. Din acestea, nu mai puțin de 46 de cadre medicale bolnave sunt la Suceava, iar un număr aproximativ egal la Botoșani.

De altfel, la Botoșani, jumătate din persoanele infectate cu noul Covid-19 sunt cadre medicale.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...