Doliu în toată țara la Serviciul de Ambulanță pentru ambulanțierul decedat din cauza Covid- 19 la Suceava

Angajații Serviciul Public de Ambulanță (SPA) din toată țara au ținut astăzi doliu și un moment de reculegere, începând cu ora 12:00, în memoria ambulanțierului sucevean care a fost răpus de coronavirus la vârsta de 52 de ani.

La Suceava, momentul de reculegere a fost ținut în sunetul sirenelor de ambulanță, chiar în același timp cu înmormântarea bărbatului. Ambulanțierul din Suceava este primul cadru medical din România răpus de  coronavirus. Acesta a primit tratament acasă, însă decesul a avut loc ieri, la două săptămâni de la confirmarea cu COVID-19.

 

Inițial, ambulanțierul a refuzat să meargă la spital pe motiv că nu se simtea foarte rău. Primele simptome le-a avut pe 24 martie, iar la scurt timp testele au ieșit pozitive atât pentru el, cât și pentru alți colegi de la Ambulanța Suceava. Se pare că bărbatul a luat virusul de la un pacient care nu declarase că s-a întors dintr-o țară de risc.

La fel ca în toată România, atunci când au început să apară primii pacienți cu suspiciune de coronavirus, angajații nu purtau combinezoane, deoarece încă nu le aveau.

În prezent, la nivel național, nu mai puțin de 700 de angajați din sănătate sunt infectați. Din acestea, nu mai puțin de 46 de cadre medicale bolnave sunt la Suceava, iar un număr aproximativ egal la Botoșani.

De altfel, la Botoșani, jumătate din persoanele infectate cu noul Covid-19 sunt cadre medicale.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...