Doliu în toată țara la Serviciul de Ambulanță pentru ambulanțierul decedat din cauza Covid- 19 la Suceava

Angajații Serviciul Public de Ambulanță (SPA) din toată țara au ținut astăzi doliu și un moment de reculegere, începând cu ora 12:00, în memoria ambulanțierului sucevean care a fost răpus de coronavirus la vârsta de 52 de ani.

La Suceava, momentul de reculegere a fost ținut în sunetul sirenelor de ambulanță, chiar în același timp cu înmormântarea bărbatului. Ambulanțierul din Suceava este primul cadru medical din România răpus de  coronavirus. Acesta a primit tratament acasă, însă decesul a avut loc ieri, la două săptămâni de la confirmarea cu COVID-19.

 

Inițial, ambulanțierul a refuzat să meargă la spital pe motiv că nu se simtea foarte rău. Primele simptome le-a avut pe 24 martie, iar la scurt timp testele au ieșit pozitive atât pentru el, cât și pentru alți colegi de la Ambulanța Suceava. Se pare că bărbatul a luat virusul de la un pacient care nu declarase că s-a întors dintr-o țară de risc.

La fel ca în toată România, atunci când au început să apară primii pacienți cu suspiciune de coronavirus, angajații nu purtau combinezoane, deoarece încă nu le aveau.

În prezent, la nivel național, nu mai puțin de 700 de angajați din sănătate sunt infectați. Din acestea, nu mai puțin de 46 de cadre medicale bolnave sunt la Suceava, iar un număr aproximativ egal la Botoșani.

De altfel, la Botoșani, jumătate din persoanele infectate cu noul Covid-19 sunt cadre medicale.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...