Doi morţi şi patru răniţi în urma unui accident făcut de un botoșănean la Ilișești, Suceava

Doi morţi şi patru răniţi, dintre care doi copii, este bilanţul unui grav accident produs joi seara în jurul orei 21, pe DN 17, la ieşirea din Stroieşti spre Ilişeşti, din județul Suceava, în urma coliziunii dintre două autoturisme, din care unul era condus de un botoșănean.

La faţa locului au intervenit pompierii militari cu modul SMURD şi autospecială de descarcerare, dar şi patru ambulanţe de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean.

O persoană a murit pe loc, iar pentru cea de a doua s-au efectuat manevre de resuscitare fără succes şi s-a declarat decesul.

 

Ambele victime, soţ şi soţie, în vârstă de 70 de ani, erau în maşina care circulau regulamentar dinspre Suceava spre Gura Humorului, potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuţ Epureanu.

Celor patru răniţi li s-a acordat primul ajutor la faţa locului şi au fost transportaţi, ulterior, la spital.

Din primele cercetări, potrivit lui Epureanu, vinovat de producerea accidentului ar fi şoferul botoșănean al autoturismului care circula dinspre Gura Humorului spre Suceava, care a intrat pe contrasens. Se pare că botoșăneanul venea de la baza de agrement Ariniș de la Gura Humorului şi se îndrepta spre casă.

Circulaţia în zonă a fost temporar blocată pe timpul cercetărilor şi intervenţiei salvatorilor.

Poliţia urmează să stabilească împrejurările şi cauzele exacte ale producerii accidentului, a anunțat Centrul Info Trafic.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...