Doctorii de familie nu vor garzi!

Contractul-cadru pe 2009 ii obliga pe medicii de familie sa participe la asigurarea asistentei medicale in centre de permanenta, in afara programului de la cabinete. Ideea nu e insa agreata de doctori.

Astfel, doctorii sunt obligati sa se organizeze intr-un centru in care sa faca garzi similare celor din spitale. Obligativitatea este stipulata in contractul-cadru privind acordarea asistentei medicale pe anul 2009, valabil de la 1 aprilie.

Se asigura accesul pacientilor la servicii de asistenta medicala primara, indiferent de ora si de zona, sustin oficialii din Ministerul Sanatatii. Ideea nu e insa agreata de doctori.

Infiintarea acestor centre de permanenta se discuta din 2003, ele functionand cu succes in Olanda sau in Marea Britanie. Sunt necesare insa doar in zonele rurale, unde nu sunt spitale. In aceasta initiativa e multa teorie, pentru ca fondurile necesare sunt mari. Noi discutam acum ca in trimestrul patru din 2009 nu vom mai avea deloc bani in sanatate, spune medicul de familie Tereza Franciuc.

O alta schimbare prevazuta in contractual-cadru este prescrierea medicamentelor pe retete sub forma denumirii comune internationale. Exceptie vor face cazurile justificate medical, in care doctorii vor prescrie medicamentele pe denumire comerciala.

Prin reintroducerea acestui sistem, care aduce economii, oficialii din sanatate spera ca mai multi asigurati vor avea acces la medicamente.

Medicii de familie, reuniti in sedinta extraordinara, au decis sambata, in unanimitate, sa nu semneze contractul cadru pe 2009, intrucat acesta nu contine si propunerile lor, astfel incat, de miercuri, pacientii vor trebui sa plateasca retetele compensate, consultatiile si analizele.

Acest fapt inseamna ca de miercuri, 1 aprilie, pacientii vor fi nevoiti sa isi plateasca din buzunarul propriu absolut toate serviciile medicale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...