Crin Antonescu: Sugerez o comasare a PSD si PNL

Crin Antonescu: Sugerez o comasare a PSD si PNL

 CRIN ANTONESCU  antena3

Presedintele PNL, Crin Antonescu a declarat, luni seara, ca impreuna cu cei de la PSD vrea sa realizeze o alianta "o forta politica majora", care sa aiba drept obiectiv inlaturarea puterii. Un rol important in acest proiect il are si UDMR, a afirmat liderul liberalilor.

"Trebuie foarte repede sa punem la o parte diferentele dintre noi.(n.r. dintre PSD si PNL) Este limpede ce ne uneste - sa constituim o forta politica majora, care sa aiba drept obiectiv inlaturarea Puterii. Sugerez o comasare a PSD si PNL, pentru ca batalia sa nu se mai dea intre stanga si dreapta, ci intre lipsa de solutii si incercarea de a scoate tara din impas", a spus acesta, la Antena 3.

"Tinta principala este UDMR", a mai spus Antonescu. El explica faptul ca impreuna cu PC si PSD vrea sa scoata UDMR din actuala formula de guvernare si sa schimbe majoritatea.

"Vrem ca, impreuna cu UDMR, sa discutam si sa punem in aplicare un vast proiect national cu durata de 6 ani, deci pana in 2012 alegeri si in 2016. Adica nu mai mergem pe o improvizatie de un an si dupa aceea incepem sa ne batem in alegeri", a adaugat liderul PNL.

"Cred ca noi trebuie sa le comunicam celor din UDMR ca au de ales. Fie scutesc Romania de chin, fie mai guverneaza pe langa Traian Basescu inca un an si jumatate cu riscul de a disparea chiar de pe harta politica a Romaniei", mai spune Antonescu.

El a amintit de parteneriatele pe care cei de la UDMR le-au avut cu PNL in perioada 1996-2000, cu PSD-ul sau cu fostul premier, Calin Popescu Traiceanu, precizand ca daca isi doresc (n.r. cei de la UDMR) in continuare complicitatea cu un om, care a vrut sa-i distruga ca formatiune,(...)asta este un risc pe care UDMR si-l va asuma, sau ar trebui sa si-l asume.

"Eu cred ca un partid de dreapta, un partid de stanga, moderne amandoua, si cu UDMR putem construi o majoritatea solida pentru sase ani si care sa poata sa dea un proiect si o directie Romaniei", sustine Crin Antonescu.

In opinia sa, in 2010, Opozitia si-a facut datoria in cea mai mare parte.

"Trebuie adus aminte ca Opozitia a avut actiuni la nivel parlamentar si politic, in raport cu Puterea, am avut actiuni coerente, motiuni de cenzura, sesizari ale CCR... Dupa 2010 nu mai exista niciun fel de motiv pentru a nu privi realitatea in fata - adica sa ne schimbam tactica", a explicat Antonescu. (ziare.com)
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...