Ciclistii participanti la cea de a 48-a editie a Turului Ciclist al Romaniei au ajuns luni dupa-amiaza la Botosani

Cel care a trecut primul linia de sosire a fost olandezul Peter Merx, urmat de Vladimir Koev, din Bulgaria, pe locul trei clasandu-se Sergiu Cioban, din Republica Moldova.

Acestia au fost rasplatiti de catre autoritatile locale cu premii in bani. Astfel, ciclistul care a trecut primul linia de sosire a primit suma de 723 de euro, premiul fiindu-i inmanat de prefectul Cristian Roman, ocupantul locului II a primit 360 de euro, premiul fiindu-i oferit de viceprimarul Florin Ghiorghita, in timp ce ocupantul locului III a primit 180 de euro, diploma fiindu-i inmanata de viceprimarul Catalin Alexa.

In cea de-a patra etapa a Turului Ciclist al Romaniei, pe traseul Vaslui-Roman-Targu Frumos-Botosani, initial, ciclistii trebuiau sa parcurga 200 de kilometri, insa startul s-a decalat cu 48 de kilometri din cauza drumurilor in lucru. Astfel, lungimea totala a traseului a fost de doar 152,400 kilometri.



Potrivit lui Gavrila Vasilescu, presedintele de onoare al Federatiei Romane de Ciclism, din Vaslui au plecat 61 de concurenti. Duminica, in cea de-a treia etapa, patru au abandonat competitia.



"Printre cei care au abandonat duminica, chiar o spun cu parere de rau, pentru ca unul dintre ei este si Novac, cel care are infirmitatea si care este vice-campion olimpic, campion mondial. Ceilalti care au abandonat sunt din Bulgaria, Turcia, Romania. Romanul Andrei Nichita a fost cel care a castigat doua etape. Aceasta editie este foarte disputata si nu este decat etapa a patra", a spus Gavrila Vasilescu.



Caravana Turului Ciclist va pleca din Botosani marti, la ora 13.00, pe traseul Botoşani – Hudum – Baisa – Huţani – Bucecea – Varfu Câmpului – Talpa – Mihăileni- Siret - Rădăuţi - Marginea - Gura Humorului – Suceava.

Turul Ciclist al Romaniei se va incheia la Bucuresti, pe 11 iunie.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...