Centrele militare judeÈ›ene ar urma să treacă în administrarea totală a Ministerului Apărării de la data de 1 ianuarie 2027, a declarat premierul Ilie Bolojan.
Precizările au fost făcute miercuri dimineață, în debutul discuÈ›iilor dintre premier È™i reprezentanÈ›ii consiliilor judeÈ›ene.
„Unul dintre subiectele ridicate de UNCJR la multe întâlniri a fost transferul centrelor militare judeÈ›ene către Ministerul Apărării. ÎnÈ›elegerea pe care am făcut-o cu Ministerul Apărării a fost ca acest transfer să fie prevăzut în legea care ar urma să apară, legată de administraÈ›ie, dar să intre în vigoare la data de 1 ianuarie 2027'', a spus Bolojan, prezent la Adunarea Generală a Uniunii NaÈ›ionale a Consiliilor JudeÈ›ene din România.
El a menÈ›ionat că bugetul total de cheltuieli al consiliilor judeÈ›ene pentru centrele militare este de aproximativ 37 de milioane de lei anual. În lunile următoare vor fi clarificate o serie de aspecte privind transferul, astfel încât aceste structuri să nu mai fie finanÈ›ate de consiliile judeÈ›ene, a spus Bolojan.
„Ei (Ministerul Apărării, n.r.) au avut două rezerve. Pe de o parte aveam nevoie de un aviz CSAT, ceea ce ne-ar fi complicat destul de mult existenÈ›a, pentru că e o procedură mai laborioasă. Pe de altă parte, ei spun că situaÈ›ia în judeÈ›e este diferită. Aceste centre în unele judeÈ›e sunt în clădirile care sunt proprietatea Consiliului JudeÈ›ean. În alte judeÈ›e sunt niÈ™te clădiri închiriate. Trebuie clarificate aspectele de contracte de închirieri, în aÈ™a fel încât odată ce aceste centre trec în administrarea totală a Ministerului Apărării, să aibă garanÈ›ia că nu sunt scoÈ™i din acele spaÈ›ii într-un termen scurt. Asta îi interesează pe ei'', a spus Bolojan, potrivit AGERPRES.
