Ce medicamente compenseaza inutil statul si cate milioane de euro se pierd

Ministerul Sanatatii cheltuieste inutil zeci de milioane de euro pentru compensarea unor medicamente care n-ar avea ce cauta pe lista celor decontate de stat, potrivit unei raport al expertilor britanici de la Institutul National pentru Sanatate si Excelenta Clinica (NICE).

Spre exemplu, statul cheltuieste anual circa 16,3 milioane de euro pentru decontarea medicamentelor pe baza de ginko biloba, desi beneficiile acestora nu sunt clare, informeaza Evenimentul Zilei.

Potrivit specialistilor britanici, o buna parte din cele 50 de medicamente care au generat in 2011 cele mai mari cheltuieli sunt fie compensate pentru alte indicatii decat cele pentru care au fost omologate, fie n-au beneficii clar dovedite, fie nu sunt rentabile.

Medicamente compensate pentru alte indicatii decat cele pentru care au fost omologate sunt Epoetin alfa si Epoetin beta - ambele prescrise pentru bolnavii cu hepatita C si dupa transplantul de organe, desi niciunul din acestea nu are indicatie autorizata pentru acest uz, nici in Romania, nici in alte parti ale lumii.

De asemenea, Bevacizumab (Avastin) este prescris in cancerul mamar, in ciuda faptului ca utilizarea bevacizumab in cancerul mamar nu mai reprezinta o indicatie aprobata.

Pe lista medicamentelor care nu sunt rentabile se numara cele cu agenti de stimulare a Eritropoiezei, inlocuitorii insulinei (insulina glargine), Somatropina, Fenspirida, Sorafenib sau Cetuximab.

Britanicii au identificat si cateva medicamente care n-ar trebui sa reprezinte o prioritate in compensare: Anti-histaminice - de exemplu loratadina, desloratadina, cetirizina sau chlorpheniramina; analgezicele simple - de exemplu ibuprofen; Diosmin/hesperidin pentru hemoroizi, respectiv Orlistat.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...