Bărbat prins de jandarmi cu mașina „burdușită” de țigări în Piața din Dorohoi!

În dimineața zilei de sâmbătă, 09 august, un bărbat a fost depistat de un echipaj de jandarmerie în zona Piaței Centrale din municipiul Dorohoi, în timp ce avea pe bancheta din spate și în portbagajul mașinii proprietate personală și se pregătea să comercializeze 541 pachete de țigări de proveniență extracomunitară.

După ce au efectuat controlul autovehiculului, jandarmii i-au întocmit bărbatului actele de sesizare a organelor de urmărire penală pentru nerespectarea Codului Fiscal.

 

Conform prevederilor legale, deținerea în afara antrepozitului fiscal de către orice persoană sau comercializarea pe teritoriul României a mai mult de 10000 de țigarete, într-un an calendaristic, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, constituie infracțiune, pedeapsa pentru această faptă fiind închisoarea de la 2 ani la 7 ani.

Actele procedurale întocmite de jandarmi vor fi înaintate către Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, în vederea continuării cercetărilor, împreună cu întreaga cantitate de țigarete ridicată în vederea confiscării, iar autovehiculul în care au găsite țigările a fost indisponibilizat.

Misiunile Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani pe linia combaterii comerțului ilegal cu produse accizabile sunt executate periodic în piețele agroalimentare de pe raza județului, acesta fiind unul dintre obiectivele de acțiune ale inspectoratului în anul 2025.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...