Atentie la tantari! West Nile a omorat doi romani, sapte sunt infectati

Atentie la tantari! West Nile a omorat doi romani, sapte sunt infectati

 Cseke Attila  

7 romani sunt infectati cu virusul West Nile, a anuntat luni ministrul Sanatatii, Cseke Attila. Pana acum s-au inregistrat doua decese, ambii romani suferind insa si de alte afectiuni.

Unul dintre ei, in varsta de 75 de ani, este din Bucuresti, din Sectorul 4. Cel de-al doilea deces a avut loc in judetul Constanta, la o persoana de 79 de ani.

Cazurile de infectare au fost semnalate in judetele Galati, Teleorman, Dolj, Bucuresti, Constanta, in sud, in comuna Baneasa de Dobrogea, Alba, Sibiu, Cluj, Valea Muresului. Cazurile au fost confirmate vineri, sambata si duminica.

"Ministerul Sanatatii a anuntat forurile europene si a alertat comisiile de specialitate", a precizat Attila.


Specialistii in sanatate publica din Ministerul Sanatatii recomanda populatiei sa evite, pe cat posibil, expunerea la tantari purtand imbracaminte cu maneci lungi si pantaloni lungi sau aplicand substante chimice care pot indeparta tantarii.

Totodata, oamenii sunt sfatuiti sa monteze plase contra tantarilor la geamuri si usi sau sa foloseasca substante specifice pentru indepartarea insectelor. Mai mult, pentru a evita aglomerarea tantarilor, este recomandata inlaturarea recipientelor cu apa statuta.


Autoritatile locale au fost invitate sa ia masuri pentru supravecherea lacurilor, iar ministrul a convocat de urgenta Comisia pentru epidemiologie, pentru a stabili masurile ce vor fi luate.

"Cazurile suspecte vor fi centralizate, iar toate cazurile de stare febrila vor fi trimise la spitale, pentru analize epidemiologice", a mai spus ministrul Sanatatii.


Specialistii arata ca este obligatorie prezentarea de urgenta la medic pentru orice simptom de boala, respectiv febra, dureri intense de cap, varsaturi, dureri abdominale sau musculare si articulare.


"In Romania, in anul 1996 a evoluat cea mai mare epidemie de meningita West Nile din Europa care a totalizat 393 de cazuri. Urmare a acestui fapt, incepand din 1997, autoritatile sanitare au implementat un sistem de supraveghere a acestei infectii la om, sistem care functioneaza si in prezent. In anul 2009, prin acest sistem, au fost confirmate doua cazuri de imbolnavire", a precizat Ministerul Sanatatii.

Meningita West Nile este o boala infectioasa care se transmite la om prin intermediul tantarilor, dar care nu se transmite direct, de la om la om.

Virusul West Nile, transmis de tantari, a fost identificat in vara acestui an si in Grecia, unde a provocat, pana acum, sapte decese. In Rusia, cel putin cinci persoane au murit in urma infectarii cu virusul West Nile in regiunea Volgograd, unde au fost inregistrate 116 cazuri de imbolnavire, au anuntat, in 24 august, serviciile sanitare locale. (ziare.com)

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...