Apartamentele din România s-au scumpit cu 50% în ultimii ani

Preţul mediu al unui apartament din România a crescut cu 47,2% în ultimii opt ani, la nivel naţional, locuinţele nou construite scumpindu-se cu 38%, iar cele vechi, construite înainte de 1977, având un preţ mai mare cu 43% faţă de 2015, conform unei analize realizate de o platformă de imobiliare. 

Potrivit sursei citate, în cazul apartamentelor, creşterea este de 38% pentru imobilele din Bucureşti şi de 52% pentru cele din restul ţării, arată analiza realizată pe baza datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică, care iau în calcul trimestrul III din 2022, faţă de trimestrul III din 2015, anul de referinţă stabilit de INS.

 

Datele colectate de platforma Imobiliare.NET în luna ianuarie a acestui an, pentru locuinţele din Bucureşti, arată o creştere substanţială a preţului de achiziţie în ultimii opt ani. Astfel, valoarea medie a unei garsoniere cu o suprafaţă de 30 de metri pătraţi era de 35.300 de euro în ianuarie 2015, în timp ce în ianuarie 2023 aceeaşi locuinţă se vinde, în medie, cu 51.700 de euro. 

Analiza mai arată că un apartament de 3 camere, cu o suprafaţă de aproximativ 70 de metri pătraţi se vindea, în medie, acum opt ani, cu un preţ de 77.700 de euro. Între timp, valoarea acestui tip de locuinţă a depăşit pragul psihologic de 100.000 de euro şi se vinde în ianuarie 2023, în medie, cu 107.500 de euro.

Creşterea este una consistentă şi în cazul locuinţelor de tip casă sau vilă. Datele platformei imobiliare arată că preţul a crescut cu aproape 24.000 de euro pentru aceeaşi locuinţă. Un imobil cu o suprafaţă de 200 de metri pătraţi se vindea, în medie, cu 146.800 de euro în ianuarie 2015, în timp ce luna aceasta preţul mediu de achiziţie a ajuns la 170.700 de euro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...