Antena 3, de neoprit: Dezbateri electorale in ziua alegerilor

Dezbateri electorale la Antena 3, in ziua alegerilor, chiar daca CNA a emis in aceasta dupa-amiaza un comunicat in care se constata incalcarea legii!

Antena 3 si Realitatea TV au organizat, duminica seara, dezbateri pe tema alegerilor prezidentiale. Daca la Realitatea TV printre invitati se numarau diversi comentatori si analisti, la Antena 3, in "studioul electoral", invitati erau Cristian Parvulescu (seful Asociatiei Pro Democratia, ONG angajat in monitorizarea respectarii legii in alegeri), Corneliu Vadim Tudor, Victor Ciorbea si Petre Roman. CNA: Antena 3 se afla in contradictie flagranta cu prevederile legislatiei privind alegerea presedintelui Romaniei, in pofida avertismentelor CNA. ActiveWatch-AMP: Antena 3 "sfideaza legea, nu prea le mai pasa".

Intre altele, atat o parte dintre invitati, cat si oameni din public la emisiunea de pe Antena 3 si-au exprimat in mod repetat dorinta de "schimbare". Iar Corneliu Vadim Tudor a mentionat ca la ultima dezbatere Geoana-Basescu "in spatele lui Mircea Geoana am vazut personalitati autentice" din cultura si sport, in timp ce in spatele celuilalt candidat a vazut unii "oameni remarcabili" dar care "nu au avut solutii".

CNA a atras, vineri, atentia ca de la finalul campaniei - sambata, ora 7.00 - "nu mai este permisa prezentarea de dezbateri, mesaje si comentarii cu continut electoral, spoturi sau alte forme de promovare electorala"

Potrivit lui Ionut Codreanu, coordonator ActiveWatch-Agentia de Montorizare a Presei, Antena 3, prin emisiunea de duminica seara, "sfideaza legea. Nu prea le mai pasa. Discursul merge in dimensiunea semanticii, s-a operat mult cu sintagme care s-au tot folosit in campania aceasta. Avem politicieni care nu o data si-au afirmat pozitia fata de unul dintre candidati, deci legea electorala e calcata in picioare la Antena 3. La Realitatea TV e mai cuminte situatia, dar se opereaza si acolo cu subtilitati. Am trimis deja, numai astazi, trei sesizari la CNA - in privinta Antenei 1, Antenei 3 si Vox News si asteptam sa se termine aceasta dezbatere extraordinara de la Antena 3 sa mai trimitem o sesizare".

•Mircea Toma, presedinte ActiveWatch-AMP: "Este o incalcare a legii electorale. Mesajele electorale sunt prezente, chiar daca nu sunt pronuntate neaparat nume de candidati sau partide. Si la B1 TV se comit, in oglinda, incalcari similare, in cursul unor dezbateri".

CNA - comunicat remis presei duminica seara:

Consiliul National al Audiovizualului atrage atentia asupra faptului ca postul de televiziune Antena 3 se afla in contradictie flagranta cu prevederile legislatiei privind alegerea presedintelui Romaniei.

In ziua scrutinului, 6 decembrie, incepand cu ora 18.30, Antena 3 a difuzat o emisiune speciala, intitulata "Studio Electoral Antena 3", incalcand art.7 si 8 din Decizia nr.853/2009 a CNA, potrivit careia  cu 24 de ore inainte de inceperea votarii si pana la inchiderea urnelor sunt interzise difuzarea oricaror sondaje de opinie precum si orice mesaje si comentarii cu continut electoral, a emisiunilor si spoturilor electorale, precum si invitarea sau prezentarea in programe a candidatilor si a reprezentantilor acestora si ai partidelor politice, aliantelor politice si aliantelor electorale care sustin candidati.

Aceste incalcari sunt cu atat mai grave cu cat chiar astazi, CNA a avertizat atat in scris, cat si prin reprezentantul postului Antena 3 la CNA, ca pana la ora inchiderii urnelor este interzis sa transmita comentarii cu continut electoral, sa invite in cadrul programelor reprezentanti ai partidelor politice sau care sustin candidatii ori sa publice inaintea orei 21.00 rezultate ale exit-poll-urilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...