Alarmant: peste 400.000 de absente inregistrate in trei luni! Cele mai multe au fost acumulate de liceeni

Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Scolar Judetean, in perioada septembrie-noiembrie 2011, elevii botosaneni, atat cei din mediul rural, cat si din mediul urban, au acumulat peste 440.000 de absente, dintre care doar 153.000 au fost motivate.

Daca in prima luna de scoala, din primul semestru, numarul absentelor a fost de 64.254, reprezentand o medie de 1,07 absente pe elev, in octombrie numarul absentelor a crescut la 187.400, reprezentand o medie de 3,12 absente pe elev.

Situatia cea mai ingrijoratoare este in luna noiembrie, cand numarul absentelor a ajuns la 190.995, per total judet. Numarul cel mai mare de absente s-a inregistrat in randul elevilor de liceu, care au acumulat in cele trei luni de scoala peste 250.000 de absente, dintre care mai putin de jumatate au fost motivate. Absente s-au inregistrat si in randul elevilor din ciclul primar si din gimnaziu.

Ei au acumulat in luna octombrie aproape 80.000 de absente, comparativ cu luna septembrie, cand au avut doar 16.626 de absente. In noiembrie numarul absentelor inregistrate de acestia a fost de peste 59.000.

Pentru a reduce acest fenomen, al absenteismului in randul elevilor, reprezentantii Inspectoratului Scolar Judetean monitorizeaza lunar situatia absentelor si au fost intreprinse o serie de masuri, unele chiar impreuna cu Consiliul Judetean al Elevilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...