Activitatea persoanelor care muncesc cu ziua trebuie declarată electronic la Ministerul Muncii. Aplicația „Inspecția Muncii” a devenit funcțională

Dacă folosiți zilieri pentru diferite activități cu caracter temporar sunteți obligați, începând din aceste zile, să renunțați la registrele clasice și să înregistrați activitatea prestată de lucrători în registrul electronic, a anunțat Ministerul Muncii.

Ordinul semnat de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru, privind metodologia de întocmire și transmitere a Registrului electronic de evidență a zilierilor a fost publicat ieri în Monitorul Oficial.

 

Acesta stabilește ca instrument de lucru pentru angajatorii care folosesc zilieri în activitatea pe care o desfășoară, aplicația mobilă denumită „Inspecția Muncii”.

„Persoanele care lucrează cu zilieri vor ține evidența lor, precum și a timpului de lucru efectuat, printr-o aplicație care poate fi accesată de pe telefon mobil sau tabletă, iar datele introduse se vor transmite tot în format digital către inspectoratele teritoriale de muncă”, a declarat ministrul Muncii și Protecției Sociale, Violeta Alexandru.

Aplicația „Inspecția Muncii” este pusă la dispoziție gratuit și este disponibilă, în funcție de sistemul de operare al dispozitivului mobil, prin accesarea aplicațiilor PlayStore sau AppStore.

Ministru Muncii și Protecției Sociale susține că aplicația „Inspectia Muncii” este o aplicație modernă, ușor de utilizat, care vine în sprijinul angajatorilor și reprezintă singura modalitate legală de înregistrare a activităților prestate de zilieri, fiind atât în avantajul angajatorului, cât și al lucrătorului, ambii beneficiind, astfel, de protecția legii.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...