19 botoșăneni amendați pentru deplasări nejustificate, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, în județul Botoșani, forțele de ordine au aplicat amenzi în valoare de peste 22.000 de lei. Jandarmii au aplicat sancțiuni exclusiv pentru fapte de tulburare a ordinii publice, în vreme ce polițiștii au aplicat 19 amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor de circulație.

La nivelul Inspectoratului Județean de Jandarmi Botoșani, 94 de jandarmi au participat la misiunile organizate în contextul stării de urgență, din care 20 au asigurat ordinea publică la centrele de carantină.

 

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoşani au acționat atât independent, cât și în sistem integrat, alături de celelalte structuri de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea răspândirii coronavirusului SARS CoV 2 (filtre, misiuni de ordine publică, însoțire convoaie, acțiuni punctuale).

Au fost aplicate două avertismente pentru nerespectarea restricțiilor de circulație și cinci amenzi în valoare totală de 600 de lei pentru fapte de tulburare a ordinii și liniștii publice.

La nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, au fost efectuate verificări cu privire la respectarea măsurilor şi interdicţiilor impuse în contextul stării de urgenţă, în cazul a 277 de persoane, fiind de asemenea verificate 59 de localuri publice cu privire la respectarea aceloraşi interdicţii.

Totodată, au fost aplicate 19 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de peste 22.000 de lei.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...