A început marea vaccinare

 

Mihaela Anghel, prima persoană din România vaccinată anti-covid: “Trebuie să vă vaccinați! Simt că este începutul sfârșitului acestei pandemii. Trebuie să vă vaccinați! Simt că este începutul sfârșitului acestei pandemii”.

Prima persoană din România care s-a vaccinat anti-coronavirus este Mihaela Anghel, o asistentă medicală în vârstă de 26 de ani, de la Institutul Matei Balș, din Capitală, cea care a avut grijă de primul român confirmat cu Sars-Cov-2.

 

"A fost cea mai mare emotie, am fost privilegiata ca am fost prima persoana aleasa sa fie vaccinata din aceasta tara. Eu am primit primul pacient. Nici nu stiam cu ce ne confruntam, ne asteptam la ce e mai rau dar usor, usor, ne-am obisnuit si incercam sa trecem peste. Suntem si noi afectati odata cu pierderea pacientilor. Nu s-a intamplat niciodata sa avem un raport atat de mare de decese", a spus asistenta Mihaela Anghel, prima persoana din Romania care a primit vaccinul anti-covid.

Intrebata cum a reactionat in momentul in care a aflat ca va fi prima persoana din Romania care va fi vaccinata, asistenta Mihaela Anghel a declarat: "Nu am stiut cum sa reactionez, am spus pur si simplu da si am ajuns aici, nu m-am intrebat de ce sunt eu prima persoana vaccinata. Nu a durut absolut deloc."

Totodata, asistenta a venit si cu un mesaj pentru persoanele care refuza vaccinarea: "Le transmit sa deschida bine ochii, sa vina sa se vaccineze, sa scapam de greutatea asta care ne apasa pe toti. Simt ca este inceputul sfarsitului acestei pandemii. M-am gandit ca, in scurt timp, o sa reusim sa scapam de aceasta problemă care este si ca o sa fim din nou fericiti."

Intrebata daca s-a gandit mult inainte de a lua decizia de a se vaccina, Mihaela Anghel a spus: "Nu am stat deloc pe ganduri, cand am auzit ca vine vaccinul, m-am gandit ca o sa ma vaccinez. Cel mai greu a fost la inceput, ca nu am putut sta langa familie, cel mai greu este sa lucram in aceste conditii, echipati asa, sa nu ne recunoasca pacientii. Ne recunosc numai dupa ochi sau dupa ochelari."

"Toti stam ore in sir imbracati in acel echipament, vara a fost groaznic, 5-6 ore fara apa si fara aer, in transpiratie. Ieseam, beam o gura de apa, ne linisteam 5 min si intram din nou", a mai spus aceasta.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

astăzi, 21:08

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...