Proiect de OUG: Angajarea în spitale să se facă prin concursuri regionale, organizate de minister

Ministerul Sănătății ar putea organiza concursuri regionale pentru ocuparea posturilor libere din spitalele de stat de către medici și asistenți, potrivit unui proiect de act normativ aflat de puțină vreme în dezbatere publică și care, potrivit notei care-l însoțește, ar duce la angajarea mai eficientă a personalului necesar.
 
Posturile de medici, asistenți, moașe și farmaciști din spitalele publice cu paturi din rețeaua Ministerul Sănătății și a autorităților administrației locale precum și din cadrul direcțiilor de sănătate județene și a municipiului București vor fi ocupate prin concursuri organizate la nivelul ministerului - acesta e dezideratul exprimat de minister printr-un proiect recent.
 
Proiectul de OUG pentru modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, care prevede această modificare de legislație se află momentan în dezbatere publică pe site-ul ministerului. Legea sănătății se va modifica însă în acest fel numai după ce proiectul acesta e adoptat de Executiv și apare în Monitorul Oficial.
 
"Prin excepție de la prevederile alin. (3) concursul pentru ocuparea posturilor vacante de medici și farmaciști, asistenți medicali generaliști, moașe și asistenți medicali din unităţile sanitare publice  cu paturi din rețeaua Ministerului Sănătății și a autorităților administrației publice locale precum și din cadrul  direcțiilor  de  sănătate  publică  județene  și  a  municipiului  București, se  realizează  de  către Ministerul  Sănătății care organizează trimestrial,  concursuri  regionale  pe  baza  unei  metodologii aprobată prin ordin al ministrului sănătății", scrie, mai exact, în proiectul de la minister.
 
În prezent, Legea sănătății prevede că organizarea concursului pentru ocuparea posturilor libere dintr-un spital e de competența managerului acelei unități. Aceasta e prevederea de la care cea citată mai sus, din proiect, vrea să reglementeze o excepție.
 
Concursurile regionale, organizate de minister, iar nu la nivelul fiecărui spital în parte, ar veni să facă mai eficientă ocuparea posturilor libere din spitale. Stoparea exodului medicilor, asistenților și farmaciștilor este și ea invocată ca motiv în fundamentarea acestui proiect.
 
"Astfel, prin instituirea acestor măsuri, respectiv organizarea centralizată, la nivel regional a concursului de ocupare este de natură a simplifica procesul și de a asigura ocuparea posturilor vacante pentru toate unitățile arondate aceluiași centre regional și nu la nivel de unitate cum este în prezent", scrie în nota ce însoțește proiectul de OUG.
 
Atenție! Proiectul de OUG privind angajarea în spitale NU se aplică momentan. Acesta trebuie adoptat de Executiv și publicat în Monitorul Oficial ca să intre în vigoare.

avocatnet.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...