Proiect de OUG: Angajarea în spitale să se facă prin concursuri regionale, organizate de minister

Ministerul Sănătății ar putea organiza concursuri regionale pentru ocuparea posturilor libere din spitalele de stat de către medici și asistenți, potrivit unui proiect de act normativ aflat de puțină vreme în dezbatere publică și care, potrivit notei care-l însoțește, ar duce la angajarea mai eficientă a personalului necesar.
 
Posturile de medici, asistenți, moașe și farmaciști din spitalele publice cu paturi din rețeaua Ministerul Sănătății și a autorităților administrației locale precum și din cadrul direcțiilor de sănătate județene și a municipiului București vor fi ocupate prin concursuri organizate la nivelul ministerului - acesta e dezideratul exprimat de minister printr-un proiect recent.
 
Proiectul de OUG pentru modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, care prevede această modificare de legislație se află momentan în dezbatere publică pe site-ul ministerului. Legea sănătății se va modifica însă în acest fel numai după ce proiectul acesta e adoptat de Executiv și apare în Monitorul Oficial.
 
"Prin excepție de la prevederile alin. (3) concursul pentru ocuparea posturilor vacante de medici și farmaciști, asistenți medicali generaliști, moașe și asistenți medicali din unităţile sanitare publice  cu paturi din rețeaua Ministerului Sănătății și a autorităților administrației publice locale precum și din cadrul  direcțiilor  de  sănătate  publică  județene  și  a  municipiului  București, se  realizează  de  către Ministerul  Sănătății care organizează trimestrial,  concursuri  regionale  pe  baza  unei  metodologii aprobată prin ordin al ministrului sănătății", scrie, mai exact, în proiectul de la minister.
 
În prezent, Legea sănătății prevede că organizarea concursului pentru ocuparea posturilor libere dintr-un spital e de competența managerului acelei unități. Aceasta e prevederea de la care cea citată mai sus, din proiect, vrea să reglementeze o excepție.
 
Concursurile regionale, organizate de minister, iar nu la nivelul fiecărui spital în parte, ar veni să facă mai eficientă ocuparea posturilor libere din spitale. Stoparea exodului medicilor, asistenților și farmaciștilor este și ea invocată ca motiv în fundamentarea acestui proiect.
 
"Astfel, prin instituirea acestor măsuri, respectiv organizarea centralizată, la nivel regional a concursului de ocupare este de natură a simplifica procesul și de a asigura ocuparea posturilor vacante pentru toate unitățile arondate aceluiași centre regional și nu la nivel de unitate cum este în prezent", scrie în nota ce însoțește proiectul de OUG.
 
Atenție! Proiectul de OUG privind angajarea în spitale NU se aplică momentan. Acesta trebuie adoptat de Executiv și publicat în Monitorul Oficial ca să intre în vigoare.

avocatnet.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...