Încep lucrările de modernizare la Ambulatoriul Maternității din Botoșani

A fost parcursă încă o etapă în cadrul procesului de implementare a unei investiții importante în infrastructura sanitară județeană, respectiv Proiectul „Modernizarea și Dotarea Ambulatoriului din cadrul Secției Exterioare Obstetrică - Ginecologie a Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” Botoșani a ajuns în faza de demarare a lucrărilor, anunță vicepreședintele CJ Dorin Birta.

În cursul zilei de miercuri, la sediul Consiliului Județean am avut o întâlnire de lucru cu reprezentantul firmei care va executa lucrările de modernizare și am stabilit de comun acord ultimele detaliile tehnice, precum și data de predare a amplasamentului ca fiind 20 iulie.

 

Proiectul s-a concretizat în urma parteneriatului dintre Județul Botoșani și Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani, iar obiectivul general al proiectului este acela de a moderniza și dota Ambulatoriul din cadrul Secției Exterioare Obstetrică-Ginecologie cu dispozitive medicale și elemente de mobilier, care vor contribui în mod direct la îmbunătățirea calității și a eficienței serviciului medical ambulatoriu, precum și la diversificarea investigațiilor ce pot fi realizate la nivelul unității medicale.

Potrivit lui Birta, în urma implementării acestui proiect se va îmbunătăți calitatea infrastructurii de asistență medicală ambulatorie, asigurând cetățenilor un acces sporit și egal la servicii de sănătate.

Prin dotarea ambulatoriului cu aparatură performantă care permite efectuarea unui număr mai mare de investigații decât în prezent, într-un timp mai scurt și cu o acuratețe mai ridicată,se vor obține reducerea numărului de spitalizări pentru pacienții care nu necesită îngrijire medicală sau supraveghere permanentă precum și scăderea timpului de diagnosticare.

„Îmbunătățirea permanentă a infrastructurii județene de sănătate, asigurarea accesului la investigații și tratamente de bună calitate pentru toți cetățenii județului Botoșani, a reprezentat întotdeauna o prioritate pentru Consiliul Județean Botoșani. Sper ca la finalul acestui proiect, toate persoanele care se vor adresa ambulatoriului din cadrul Secției Exterioare Obstetrică - Ginecologie, să poată spune că au primit servicii medicale dintre cele mai bune”, a subliniat Dorin Birta, vicepreședinte al CJ Botoșani.

Valoarea totală a contractului este de 3.548.146,46 lei, termenul de finalizare a proiectului este 31 martie 2021, iar în urma discuțiilor, reprezentantul constructorului și-a exprimat încrederea că lucrările pot fi finalizate până la sfârșitul lunii decembrie 2020.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...