PSD Botoșani: „Mii de elevi din Botoșani, lăsați fără educație de PNL”

Liberalii comunicau cu surle și trâmbițe în urmă cu 2 luni de zile că au alocat 150 de milioane de lei pentru achiziția de tablete pentru elevii din mediile defavorizate, dar nu s-a întâmplat nimic.

PSD Botoșani le cere guvernanților liberali să spună de ce i-au mințit pe părinții și copiii din Botoșani și din celelalte județe din țară pe care i-a lăsat de izbeliște, fără acces la școală.

Măi politruci de profesie ce sunteți, cum ați putut fi atât de ipocriți încât să anunțați de la pupitrul Guvernului că veți cumpăra echipamentele necesare participării tuturor copiilor din România la cursuri online și de fapt să fie doar o manevră electorală de cea mai joasă speță? Cum vă permiteți să vă bateți joc de destinele a mii de copii din fiecare zonă a țării? Chiar nu aveți un pic de rușine, nu vă e jenă de minciunile pe care le scorniți zi de zi? Sunteți adevărați impostori, care nu aveți ce căuta în fruntea statului. Nu sunteți acolo ca să vă îmbuibați cu funcții și avantaje materiale, aveți obligația prin Constituție să asigurați accesul la educație pentru fiecare copil din România. Acesta este marele plan „România Educată” a șefului vostru, Klaus Iohannis, acces zero la școală pentru sute de mii de copii?

 

În urmă cu două luni, ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie declara că a solicitat inspectoratelor școlare să centralizeze situația elevilor care nu dispun de tablete și acces la internet pentru a face școală online.

Cu toate că legea PSD, prin care Ministerul Educației și Cercetării este obligat să asigure fiecărui elev sau cadru didactic un laptop sau o tabletă, conectate la internet, a fost votată de Parlament și promulgată de Președinte, guvernanții liberali nu vor să o pună în aplicare.  

Liberalii au aruncat cu praf în ochii familiilor care nu își permit să cumpere dispozitive electronice pentru copiii lor, ca să urmeze online cursurile, la fel cum au făcut și cu tăierea alocațiilor, a pensiilor și a programelor pentru sprijinirea start-up-urilor. Toată guvernarea PNL de 9 luni de zile e o mizerie de la un capăt la altul. Anunță investiții imaginare de miliarde de euro, care sunt doar pe hârtie, dar bagă mâna în buzunarele fiecărei familii din România prin împrumuturile enorme pe care le fac în numele românilor și prin măsurile care le iau și determină creșterea prețurilor la alimente, la utilități și la toate produsele de larg consum.

(Comunicat de presă emis de organizația județeană PSD Botoșani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...