1400 de tineri ortodocși din Botoșani și toată Moldova se întâlnesc la Iași

Începând de astăzi, 23 august, și până pe 25 august 2019, Iașul este gazdă a unei întâlniri ce prinde deja rădăcini în Moldova – Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (ITO). Organizat de către Departamentul Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor, ITO Moldova este la a doua ediție.

Timp de trei zile, orașul celor șapte coline va reuni în inima sa 1400 de tineri ortodocși din județele Iași, Neamț, Botoșani, Suceava, Bacău, Vaslui, Ialomița, dar și 248 de voluntari care se pregătesc să-i primească și să-i bucure pe tinerii participanți. Pentru aceștia, ITO Moldova nu este doar prilej de întâlnire, ci și de formare.

 

Toți invitații din acest an sunt oameni care prin cuvântul lor stârnesc curiozitate, stimulându-i pe tineri să se implice în viața societății și îndemnându-i pe aceștia să facă, în primul rând, o schimbare în viețile lor pentru a putea face, mai târziu, o schimbare în comunitățile în care trăiesc.

“Ediția de anul acesta a evenimentului are tema „Tânărul în cetate”, subiect ce va fi dezbătut în cadrul a șase conferințe de tip TEDx și a sesiunilor de lucru. Tinerii vor avea ocazia să afle răspuns la diversele lor întrebări, referitoare la rolul lor în societatea contemporană și la cum puterea unei singure persoane poate ajuta la evoluția unei întregi societăți. Tema are la bază cartea „Creștinul în cetate”, al cărei autor este Adrian Papahagi. Domnia sa, alături de alte personalități prezente (Pr. Visarion Alexa, Anamaria Popa, Mihăiță Neșu, Arhim. Nicodim Petre și Maica Siluana Vlad), ne va încredința că tânărul a fost mereu cel care poate schimba sau poate stagna evoluția lumii în care trăiește”, se precizează într-un comunicat de presă emis de Ahiepiscopia Iașului.

În programul întâlnirii, tinerii vor avea un răgaz de câteva ore în care să descopere tainele orașului gazdă, înainte de conferința cu nume omonim temei și concertului, susținut de Ansamblul de muzică veche Anton Pann. Fiind un eveniment al întregului oraș, așteptăm ieșenii și pe toți cei care vor să se bucure alături de noi la acest eveniment, sâmbătă începând cu ora 18.00, în Grădina Palas.

ITOM 2019 se va încheia în ziua de 25 august cu Sfânta Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană (09.00-12.00).

Organizatorii sunt Arhiepiscopia Iașilor, prin Departamentul Misiune pentru Tineret, ASCOR și ATOR Iași, iar parteneri principali Secretariatul de Stat pentru Culte, Primăria Municipiului Iași, Consiliul Județean Iași, Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi, Serviciul Județean de Ambulanță, Inspectoratul Județean de Jandarmi, Doxologia Media, Trinitas TV, Icreate Media, Rofilco.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...