1400 de tineri ortodocși din Botoșani și toată Moldova se întâlnesc la Iași

Începând de astăzi, 23 august, și până pe 25 august 2019, Iașul este gazdă a unei întâlniri ce prinde deja rădăcini în Moldova – Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (ITO). Organizat de către Departamentul Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor, ITO Moldova este la a doua ediție.

Timp de trei zile, orașul celor șapte coline va reuni în inima sa 1400 de tineri ortodocși din județele Iași, Neamț, Botoșani, Suceava, Bacău, Vaslui, Ialomița, dar și 248 de voluntari care se pregătesc să-i primească și să-i bucure pe tinerii participanți. Pentru aceștia, ITO Moldova nu este doar prilej de întâlnire, ci și de formare.

 

Toți invitații din acest an sunt oameni care prin cuvântul lor stârnesc curiozitate, stimulându-i pe tineri să se implice în viața societății și îndemnându-i pe aceștia să facă, în primul rând, o schimbare în viețile lor pentru a putea face, mai târziu, o schimbare în comunitățile în care trăiesc.

“Ediția de anul acesta a evenimentului are tema „Tânărul în cetate”, subiect ce va fi dezbătut în cadrul a șase conferințe de tip TEDx și a sesiunilor de lucru. Tinerii vor avea ocazia să afle răspuns la diversele lor întrebări, referitoare la rolul lor în societatea contemporană și la cum puterea unei singure persoane poate ajuta la evoluția unei întregi societăți. Tema are la bază cartea „Creștinul în cetate”, al cărei autor este Adrian Papahagi. Domnia sa, alături de alte personalități prezente (Pr. Visarion Alexa, Anamaria Popa, Mihăiță Neșu, Arhim. Nicodim Petre și Maica Siluana Vlad), ne va încredința că tânărul a fost mereu cel care poate schimba sau poate stagna evoluția lumii în care trăiește”, se precizează într-un comunicat de presă emis de Ahiepiscopia Iașului.

În programul întâlnirii, tinerii vor avea un răgaz de câteva ore în care să descopere tainele orașului gazdă, înainte de conferința cu nume omonim temei și concertului, susținut de Ansamblul de muzică veche Anton Pann. Fiind un eveniment al întregului oraș, așteptăm ieșenii și pe toți cei care vor să se bucure alături de noi la acest eveniment, sâmbătă începând cu ora 18.00, în Grădina Palas.

ITOM 2019 se va încheia în ziua de 25 august cu Sfânta Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană (09.00-12.00).

Organizatorii sunt Arhiepiscopia Iașilor, prin Departamentul Misiune pentru Tineret, ASCOR și ATOR Iași, iar parteneri principali Secretariatul de Stat pentru Culte, Primăria Municipiului Iași, Consiliul Județean Iași, Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi, Serviciul Județean de Ambulanță, Inspectoratul Județean de Jandarmi, Doxologia Media, Trinitas TV, Icreate Media, Rofilco.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

Wednesday, 24 June 2026

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

Wednesday, 24 June 2026

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

Wednesday, 24 June 2026

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...