Urmează desființarea INSPECTORATELOR ȘCOLARE din județe? Ministrul Monica Anisie a declarat că susține reformarea inspectoratelor

O discuție pe marginea actualului sistem de Educație, provocată de Europa FM, a scos la suprafață faptul că există un adevărat interes din partea reprezentanților Guvernului pentru desființarea inspectoratelor școlare din județe.    

Invitații prezenți în studioul Europa FM, în cadrul dezbaterii pe Educație, au vorbit despre problema inspectoratelor școlare. Profesorul Marian Staș a fost cel care a vorbit primul despre desființarea inspectoratelor.

 

Acesta consideră că este obligatoriu un proiect de reformare instituțională. “Inspecțiile școlare sunt necesare, dar inspectoratele nu sunt. Nu vrem inspectorate transformate în sinecuri politice. Vrem, de pildă, un registru de inspectori autorizați care să nu fie subordonați furnizorului de educație.”, a spus Staș.

Sindicalistul Simion Hancescu l-a completat pe Staș și a adăugat că „inspectorii vin la școală, cer câteva hârtii, beau o cafea”, apoi pur și simplu pleacă. “Ne rămâne să remarcăm după toate acestea că rata de promovare a examenelor este extrem de mică. Inspecția trebuie să se facă direct la clasă, nu să intre inspectorul în contact cu directorul, să aranjeze rezultatul inspecțiilor.“

Și reprezentantul elevilor, Rareș Voicu, a adăugat că în cadrul inspecțiilor se pregătesc fișe de lucru, elevilor li se spune să stea cuminți, iar „orele sunt oarecum regizate, comuniste.”

La rândul său, Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat și ea că susține reformarea inspectoratelor. “Când lucram în Educație, înainte de o inspecție am fost întrebată de către un director ce trebuie să pregătească. I-am spus că nimic. Eu am fost și am verificat orele, calitatea actului educațional. Nu hârtiile trebuie verificate, ci desfășurarea orelor de curs”, a spus Monica Anisie.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...

Succes național pentru copiii instituționalizați din Dorohoi, pe scena unui mare festival de teatru! - FOTO

astăzi, 10:37

Festivalul Național "D-ale lui Caragiale" de la Ploiești, ajuns la a IX-a ediție, promovează incluziunea socială și oferă un cadru în care talentul artistic poate fi exprimat li...