Ministerul Agriculturii dublează suma alocată subvențiilor pentru cultivarea roşiilor!

Ministerul Agriculturii vrea să le dea fermierilor 60 milioane euro anul viitor, drept ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susţinere a produsului tomate în spaţii protejate, arată un proiect de Hotărâre publicat pe site-ul ministerului.

"Resursele financiare necesare aplicării schemei de ajutor de minimis prevăzute de prezenta hotărâre sunt în sumă de maximum 284,97 milioane lei, reprezentând echivalentul în lei al sumei de maximum 60 milioane euro, şi se asigură (...) din bugetul repartizat de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale", arată proiectul de act normativ.

 

Valoarea sprijinului financiar de ajutor de minimis care se acordă beneficiarilor este de 14.248,8 lei/beneficiar/an, care reprezintă contravaloarea în lei a 3.000 euro/beneficiar/an, la cursul de schimb de 4,7496 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 30 septembrie 2019.

Programul de susţinere a produsului tomate în spaţii protejate a început în anul 2017 şi a continuat şi în anii 2018 şi 2019, datorită creşterii interesului cultivatorilor pentru această cultură, dar şi datorită interesului tot mai mare al consumatorilor pentru tomatele proaspete autohtone.

În anul 2019 până în prezent, sunt înscrişi în program un număr de 15.336 producători agricoli pentru ciclul I de producţie, programul fiind în desfăşurare.

Printre condiţiile impuse fermierilor pentru obţinerea finanţării se numără deţinerea unei suprafeţe de cel puţin 1.000 mp cultivată cu tomate în spaţii protejate, iar producţia să fie de cel puţin 2kg/mp.

Ministerul Agriculturii aminteşte că, în urma implementarii programului, în anul 2018 s-a realizat o producţie de tomate de 884.751 tone, rezultând o creştere a producţiei totale de tomate cu 41% faţă de producţia anului 2016.

Totodată, balanţa comercială a anilor 2017 şi 2018 a evidenţiat faptul că au scăzut importurile de tomate în perioadele reci ale anului, respectiv ianuarie - aprilie şi decembrie, însă s-a constatat că în continuare este nevoie de o cantitate sporită de tomate proaspete pe piaţă în lunile critice: ianuarie, februarie, martie, aprilie şi decembrie.

În anul 2017 au beneficiat de program un număr de 8.026 producători agricoli, din care înscrişi în ciclul I de producţie un număr de 4.397 producători.

Suma plătită în anul 2017 a fost de 108,2 milioane lei, echivalentul a 23,52 milioane euro.

În anul 2018 au beneficiat de program un număr de 15.712 producători agricoli, din care pentru ciclul I de producţie un număr de 10.946 beneficiari au fost plătiţi cu suma de 151,03 milioane lei, echivalentul a 32,83 milioane euro. Pentru ciclul II de producţie, au fost 4.766 beneficiari care au fost plătiţi cu suma de 65,76 milioane lei, echivalentul a 14,29 milioane euro.

La nivelul României, consumul de legume mediu anual pe locuitor se situează în jurul valorii de 158,5 kg, din care tomate 38,4 kg, ceea ce reprezintă 24,22% din consumul total de legume.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Medicul botoșănean care construiește primul spital universitar SMART din România: ”Un proiect unic la nivel național!” - FOTO

astăzi, 17:59

Cum poate o universitate medicală să rămână relevantă într-o lume dominată de tehnologie, date și schimbări rapide? Poate cel mai bun răspuns la această întrebare este...

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...