Facturi mai mari la telefonie, ministrul Comunicațiilor cere clarificări de la operatori: "Sunt revoltat!"

Ministrul Comunicatiilor, Alexandru Petrescu, solicita clarificari din partea operatorilor de telefonie in conditiile in care, in ultimele saptamani, tarifele in comunicatii au crescut.

"Sunt revoltat si nu voi negocia interesele romanilor! In ultimele saptamani, remarc cresteri de preturi la tarifele in comunicatii, intr-o abordare de scumpire anticipativa, in conditiile in care OUG114/2018 cu modificarile si completarile ulterioare in sectorul telecom nu are un impact de cost imediat asupra operatorilor de telefonie mobila", scrie ministrul Comunicatiilor intr-o postare pe propria pagina de Facebook.

 

Potrivit acestuia, amendamentele aduse recent Ordonantei 114, care vizeaza suspendarea aplicarii penalitatilor pana pe 1 septembrie 2019, pentru dezvoltarea infrastructurii de telecomunicatii fara autorizatii de constructie, reprezinta o dovada de incredere pe care autoritatile o acorda sectorului telecom, tocmai pentru a crea premisele unei dezvoltari a industriei in conditii de conformare si simplificare a procesului de obtinere a autorizatiilor de constructie.

"In timp ce mingea e la operatorii de telefonie, ministerul asteptand propunerile acestora de simplificare a legislatiei in domeniu precum si discutii privind si alte elemente prevazute in OUG 114/2018, milioane de abonati primesc notificari prin SMS in care sunt instiintati de cresteri de preturi.

Cardul de masa Up Dejun este versiunea moderna si simplificata a tichetului de masa. Ai 0 lei costuri la emiterea cardurilor si economisesti pana la 37% fata de o crestere salariala in bani. Afla mai multe AICI!

In dialogul constructiv, buna credinta a partilor este o componenta esentiala in atingerea scopului propus! In acest sens, astept ca alaturi de clarificari privind recentele scumpiri sa primesc din partea operatorilor si modele de tarifare care sa aiba ca rezultat reducerea preturilor pentru abonati! Punctul meu de inflexiune in negociere este interesul romanilor!", scrie ministrul Alexandru Petrescu.

Potrivit Ziare.com, ordonanta de urgenta 114 din 29 decembrie 2018 a instituit taxe noi pe cifra de afaceri pentru sectorul energetic si telecom, precum si taxe pe activele din sistemul bancar. Potrivit documentului, in sectorul telecom, companiile vor plati o contributie de 3% din cifra de afaceri, fata de 0,4% anterior.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...