Polițiștii care au asigurat paza secțiilor de votare au primit remunerația de... 20 de lei. „De azi am devenit bogat”

Poliţiştii care au asigurat paza secţiilor de votare la alegerile prezidenţiale din noiembrie 2019 au fost remuneraţi, în cursul zilei de vineri.

20 de lei este suma primită de poliţiştii din ţară după ce au asigurat timp de 18 ore paza la secţiile de votare la alegerile prezidenţiale din 10 şi 24 noiembrie. Anunţul a fost făcut public pe Facebook de către Ion Tomoiagă, preşedintele organizaţiei Maramureş a Sindicatul Naţional al Poliţiştilor din România DECUS.

 

Mai mult, aceasta a arătat că în ziua votului şi-a luat de mâncare pe datorie de la magazinul care se afla la colţul străzii unde era secţia de votare, notează Adevărul.

De azi am devenit bogat!!! În sfârsit statul roman m-a plătit pentru că am asigurat ordinea şi liniştea publică la o secţie de votare......18h de fiecare dată. Am ajuns în sfârşit să merg la magazinul de pe colţ, să merg să-mi plătesc datoria pentru apa minerală şi pachetul de biscuiţi ce l-am luat pe cont de fiecare dată când am participat la procesul de votare. Mulţumesc mulţumesc mulţumesc!!!”, a scris Ion Tomoiagă pe contul personal de Facebook.

Un alt poliţist de frontieră a arătat că în Caraş Severin s-au primit alte sume de bani, aspect dezvăluit la postarea făcută de către liderul de sindicat.

„La Caraş Severin au primit 10 lei cei care au executat paza secţiilor de votare în ziua votului. Ceilalţi care au asigurat paza până în ziua votului nu au primit nimic”, a arătat Bogdan Secula.

Ataşat postării, liderul de sindicat a pus şi fotografia cu suma de 20 de lei care i-a intrat în cont.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...