Orban curăță ministerele de pesediști! Până acum a dat afară aproape 90 de ”clienți” PSD!

După ce PSD a pierdut Executivul, apropiații pesediștilor cad, rând pe rând, pe capete. Ludovic Orban a dat afară aproape 90 de oameni angajați de PSD. Printre ultimii dați afară, Olguța Vasilescu, care încă figura drept consilier al primi-ministrului.

Aproximativ 90 de angajaţi pe funcţii de demnitate publică în cadrul Guvernului au fost eliberaţi din funcţii până în prezent de către premierul Ludovic Orban, a anunţat şeful Cancelariei, Ionel Dancă, explicând că este vorba despre funcţii care "au fost, de fapt, nişte sinecuri politice pentru clientela de partid al PSD".

 

"Până în prezent cred că sunt aproximativ 90 de eliberări din funcţii a unor persoane care ocupau funcţii de demnitate publică în cadrul Guvernului României. Sunt funcţii numite politic şi în urma demiterii Guvernului Dăncilă este un gest absolut normal de eliberare a lor din funcţie pentru că nu reprezintă noua viziune a Guvernului şi noul program de guvernare al Partidului Naţional Liberal, la care se adaugă motive legate de modul în care aceştia au înţeles să-şi exercite funcţiile respective. Sunt funcţii politice care evident la orice schimbare de guvern sunt supuse acestui regim, fie la cerere, fie la solicitarea premierului de eliberare din funcţie. Facem curăţenie după PSD în administraţia publică în ceea ce priveşte numirile politice", a afirmat şeful Cancelariei primului ministru, Ionel Dancă, miercuri, la finalul şedinţei executivului.

Reprezentantul Guvernului a precizat că "multe dintre aceste funcţii au fost, de fapt, nişte sinecuri politice pentru clientela de partid al PSD”, arătând că Guvernul liberal a promis că va "face curăţenie în această privinţă”.

"Aşa cum bine ştiţi, primul ministru al României, domnul Ludovic Orban, face febră musculară la capitolul eliberări din funcţii”, a adăugat Dancă.

Printre cei eliberaţi din funcţii se numără fostul ministru al Muncii Olguţa Vasilescu, fiul fostului premier Adrian Năstase, Andrei Năstase, fiul liderului PSD Vaslui Dumitru Buzatu, Tudor Buzatu.

Următorul pas este demiterea prefecților și subprefecților, despre care se vorbește de mai bine de o săptămână, dar în privința cărora încă nu s-a luat nici o decizie. Toți stau cu bagajele făcute și își fumează în aceste zile probabil ultima țigară pe scaunele din administrația de stat.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Sfințirea Drapelului în Biserica Militară din Botoșani: ”Aceasta este lecția cea mai mare pe care o primim astăzi!” - FOTO, VIDEO

astăzi, 10:37

Vineri dimnieață, la Capela Militară din municipiul Botoșani, a avut loc slujba de sfinţire a Drapelului României. În prezența numeroșilor ostași și reprezentanți ai...

ALERTĂ: Meteorologii anunță Cod ROȘU la Botoșani!

astăzi, 10:17

Alerta meteo intră în vigoare pe 28 iunie, ora 10.00, și este valabilă până pe 29 iunie, ora 10.00. Fenomene vizate: temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat....

Viață sfârșită la 28 de ani în ”Zidul Morții”

astăzi, 09:23

În jurul orei 5.30 dimineață, s-a anunțat că un autoturism VW a intrat violent în zidul amenajării rutiere. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Detașamentul Su...