Viceprimarul Cosmin Andrei solicită Prefecturii să nu acorde aviz de legalitate Hotărârii de CL privind AGA!

Proiectul de hotărâre de Consiliu Local (CL), aprobat în ultima şedinţă ordinară şi care face referire la Adunările Generale ale Acţionarilor de la societăţile din subordinea CL, prin care cei doi viceprimari au fost scoşi în afara acestor structuri, este considerat nelegal de către viceprimarul Cosmin Andrei.

Edilul va face în cursul zilei de marţi o adresă oficială către Instituţia Prefectului, prin care va solicita să nu se acorde viza de legalitate pe această hotărâre, iar în cazul unui răspuns nefavorabil spune că va deschide o acţiune în contencios administrativ.

Proiectul de hotărâre a fost iniţiat de consilierul liberal Marius Oroşanu, care a explicat de ce a venit cu o astfel de iniţiativă, în opinia sa fiind vorba de o incompatibilitate ca cei doi viceprimari să facă parte din AGA. Întrucât la şedinţa în care a fost supus aprobării consilierii PNL au avut majoritate, proiectul a trecut.

“Voi face o adresă către Instituţia Prefectului, prin care voi solicita să nu acorde aviz de legalitate pentru hotărârea pe care a promovat-o domnul consilier Marius Oroşanu cu componenţa Consiliului Local care trebuie să decidă reprezentanţii în Adunarea Generală a Acţionarilor de la societăţile din subordinea CL. Din punctul meu de vedere, este nelegală forma în care a fost adoptată această Hotărâre de Consiliu Local, şi îi voi trimite domnului prefect o petiţie oficială. În Legea administraţiei publice loale, la art.57., alin. 7, spune că  viceprimarii sunt şi consilieri locali. Domnul Oroşanu a propus o hotărâre prin care Consiliul Local funcţionează în următoarea componenţă şi din cei 23 de consilieri a scos doi viceprimari, nu se poate acest lucru. Consider că Hotărârea este nelegală. Prefectul are toate atribuţiile legale să întoarcă această Hotărâre de Consiliu Local, dacă acest lucru nu se va întâmpla o voi ataca în contencios administrativ şi în paralel pregătesc o şedinţă extraordinară în care să tranşăm componenţa AGA pentru aceste societăţi comerciale, cu cei doi reprezentanţi ai Consiliului Local", a declarat viceprimarul Cosmin Andrei. 

Citeşte şi Viceprimarii, scoși din AGA de la societățile din subordinea CL. Un consilier local a gafat-o! 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...