Şeful IPJ Bacău: Femeile lovite "în mijlocul nopţii" pot aştepta cu reclamaţia "până dimineaţa"

Corpul de control al IGPR face cercetări la Poliţia Bacău după ce şeful instituţiei, chestorul Vasile Oprişan, a spus că femeile lovite de soţi ar putea să aştepte până dimineaţă să facă reclamaţie, nu ar trebui să sune la 112 în miez de noapte.

Potrivit unui comunicat transmis vineri de IGPR, conducerea Poliţiei Române a dispus începerea unor verificări la Poliţia Bacău, după ce chestorul Vasile Oprişan, şeful instituţiei, ar fi declarat la un post local de radio local că femeile care sună la 112 atunci când „li se mai scapă vreo palmă la vreo ceartă conjugală, exagerează” şi că „o astfel de chestiune nu trebuie semnalată Poliţiei în mijlocul nopţii, ci poate aştepta până dimineaţă”.

 

„Referitor la declaraţiile făcute de inspectorul şef al IPJ Bacău, în timpul unei emisiuni difuzate la un post de radio din judeţ, facem următoarele precizări: conducerea Poliţiei Române a dispus verificări cu privire la acest aspect, întrucât prevenirea şi combaterea violenţei domestice reprezintă una dintre priorităţile instituţiei noastre. La finalul acestor verificări, vom reveni cu detalii referitoare la cele constatate şi la măsurile dispuse”, se arată în comunicatul transmis de IGPR.

„Chestorul Vasile Oprişan, şeful IPJ Bacău, tocmai a spus că femeile care sună la 112 atunci când li se mai scapă vreo palmă la vreo ceartă conjugală exagerează şi că o astfel de chestiune nu trebuie semnalată poliţiei în mijlocul nopţii, ci poate aştepta până dimineaţă.  Doamne fereşte!”, a scris pe Facebook consilierul local Cristian Ghingheş.

Postarea acestuia a avut zeci de comentarii şi distribuiri.

Potrivit înregistrării audio postate de acesta, chestorul Vasile Oprişan a spus: „La 112 foarte mulţi fac exces de zel. 112 este folosit pentru rezolvarea unor probleme urgente, care nu suferă amânare, dar dacă la ora 12.30, dacă se ceartă soţul cu soţia şi îi dă din greşeală sau cu intenţie o palmă şi pe urmă să liniştesc apele. "domnule vino că mi-a dat o palmă" (...) poliţistul poate să se ducă să constate ce putea să constate şi a doua zi dimineaţă”.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău nu a putut fi contactat până la această oră pentru a oferi un punct de vedere. (mediafax.ro)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...

Poeți în dialog la Memorialul Ipotești: Daniela Rațiu – Anca Chimoiu

astăzi, 07:56

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție în subordinea Consiliului Județean Botoșani, organizează, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu...