Radarul, spaima parlamentarilor grăbiți. Șeful liberalilor din Botoșani a rămas fără permis, după ce a depășit suta pe oră, în localitate

Președintele PNL Botoșani, senatorul Costel Șoptică, a rămas fără permis pe perioada următoarelor trei luni, după ce polițiștii rutieri l-au prins cu 105 km/h în localitatea Dumbrăvița, pe DN 29A, care leagă municipiile Botoșani și Dorohoi.

Mai mult decât atât, Șoptică a refuzat să prezinte permisul de conducere și actul de identitate, precum și semnarea procesului verbal.

„Acestuia i s-a adus la cunoștință viteză cu care rula, precum și măsurile legale ce vor fi luate, respectiv sancționarea cu amendă în cuantum de 10 puncte pentru nerespectarea regimului de viteză legală și 6 puncte pentru lipsa documentelor obligatorii prevăzute de lege, întrucât nu a prezentat pentru control permisul și actul de identitate”

 

, precizează Delia Nenișcu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.

Șoptică va plăti jumătate din valoarea amenzii, dacă achită în maximum 48 de ore de la emiterea sancțiunii, conform normelor în vigoare.

Nu este prima dată când un parlamentar botoșănean se grăbește. La începutul acestui an, și fostul ministru Budăi a fost prins de radar, cu 142 km/h, culmea, într-o localitate care îi poartă numele: satul Budăi, din județul Iași.

UPDATE: Șoptică nu a predat permisul. Acesta va ataca decizia polițiștilor în instanță, având la dispoziție 15 zile pentru o astfel de acțiune.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...