Radarul, spaima parlamentarilor grăbiți. Șeful liberalilor din Botoșani a rămas fără permis, după ce a depășit suta pe oră, în localitate

Președintele PNL Botoșani, senatorul Costel Șoptică, a rămas fără permis pe perioada următoarelor trei luni, după ce polițiștii rutieri l-au prins cu 105 km/h în localitatea Dumbrăvița, pe DN 29A, care leagă municipiile Botoșani și Dorohoi.

Mai mult decât atât, Șoptică a refuzat să prezinte permisul de conducere și actul de identitate, precum și semnarea procesului verbal.

„Acestuia i s-a adus la cunoștință viteză cu care rula, precum și măsurile legale ce vor fi luate, respectiv sancționarea cu amendă în cuantum de 10 puncte pentru nerespectarea regimului de viteză legală și 6 puncte pentru lipsa documentelor obligatorii prevăzute de lege, întrucât nu a prezentat pentru control permisul și actul de identitate”

 

, precizează Delia Nenișcu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.

Șoptică va plăti jumătate din valoarea amenzii, dacă achită în maximum 48 de ore de la emiterea sancțiunii, conform normelor în vigoare.

Nu este prima dată când un parlamentar botoșănean se grăbește. La începutul acestui an, și fostul ministru Budăi a fost prins de radar, cu 142 km/h, culmea, într-o localitate care îi poartă numele: satul Budăi, din județul Iași.

UPDATE: Șoptică nu a predat permisul. Acesta va ataca decizia polițiștilor în instanță, având la dispoziție 15 zile pentru o astfel de acțiune.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...