Protecția Copilului a declanșat o anchetă după imaginile cu o fetiță de un an ce ar fi fost lăsată într-o mașină parcată la soare!

Familia fetiţei a fost identificată, fiind vorba despre doi tineri, căsătoriți de puțin timp, care locuiesc într-o comună din județul Suceava.

Direcția Generală pentru Protecția Drepturilor Copilului Suceava a declanșat marți o anchetă după imaginile apărute pe Facebook cu fetița de un an care ar fi stat încuiată într-o mașină parcată la soare, în stațiunea Mamaia, transmite Mediafax.

Instituția s-a autosesizat după apariția imaginilor cu fetița de un an care ar fi stat încuiată într-o mașină parcată la soare și a cerut autorităților din comuna în care locuiește familia acesteia să facă o anchetă socială.

 

Familia fetiţei a fost identificată, fiind vorba despre doi tineri, căsătoriți de puțin timp, care locuiesc într-o comună din județul Suceava.

Autoritățile locale spun că este vorba de o familie respectabilă din comunitate, care a muncit o bună perioadă de timp în Anglia și soțul s-a întors acum acasă, în concediu, în timp ce soția a rămas acasă în România în concediu de creștere a copilului.

Purtătorul de cuvânt al direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava, Nicoleta Daneliuc, spune că cel mai probabil părinții vor fi incluși într-un program de consiliere și vor fi monitorizați.

“Instituția noastră s-a autosesizat. Am luat legătura cu Direcția Generală de Protecție a Drepturilor Copilului Constanța care se pregăteau și ei să trimită o sesizare scrisă către instituția noastră. Cu sprijinul Poliției am identificat familia și am solicitat Primăriei să facă o anchetă socială în acest caz. Este vorba despre o familie tânără, care între timp a ajuns deja acasă, colegii noștri au pornit spre localitatea din care este pentru a lua declarații și pentru a afla împrejurările în care s-a produs incidentul. Cel mai probabil părinții vor fi cuprinși într-un program de consiliere și vor fi monitorizați. Vrem însă să atragem atenția asupra modului incorect în care cei care au sesizat problema pe rețelele de socializare au acționat. Martorii fi trebuit să sesizeze cazul, să ceară sprijinul unui polițist local, dacă tot au vrut să se implice ar fi trebuit să o facă până la capăt”, a declarat Nicoleta Daneliuc.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...