Primul cadru medical din România RĂPUS de Covid

Grupul de Comunicare Strategică a comunicat informații despre primul deces în rândul cadrelor medicale din România, cauzat de Covid.

Este vorba despre o femeie de 54 ani din județul Constanța. Revenită din Turcia pe data de 13 martie 2020 și confirmată pe data de 19 martie 2020 în SCBI Constanța.

Avea condiții medicale pre-existente (obezitate morbidă); bronho-pneumonii repetate în ultimele 12 luni. 

Ea a fost în Turcia în vacanță. Nu a lucrat în spital și nu a lucrat cu pacienți cu COVID-19.

Potrivit sindicatului SANITAS din Constanța, femeia era asistent medical ATI, Chirurgie Cardiovasculară, la SCJU Constanța, scrie Știri Diaspora.

 

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Succes răsunător pentru Botoșani la Festivalul „Armonii pe Coline Ieșene”! - FOTO

astăzi, 10:13

În weekend, Iașul a devenit capitala muzicii românești, găzduind o nouă ediție a Festivalului „Armonii pe Coline Ieșene”. Peste 100 de concurenți din întreaga țar...

Lucrări la remedierea unei avarii, se întrerupe apa în mai multe localități din apropierea orașului Botoșani!

astăzi, 10:05

Nova Apaserv Botoșani informează consumatorii că, în perioada 23 iunie 2026, ora 08:00 – 25 iunie 2026, ora 18:00, vor fi executate lucrări de remediere a unei avarii apărute la condu...

Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!

astăzi, 09:23

Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...