Primaria comunei Roma a pierdut procesul cu operatorul de salubritate! Vezi ce suma are de platit!
EXCLUSIV!

In luna septembrie 2014, Stiri.Botosani.ro va prezenta situatia din comuna Roma, acolo unde zeci de tone de deseuri menajere erau imprastiate la marginea satului. 

Situatia a ajuns astfel din cauza conflictului dintre primarie si societatea de salubritate, dupa ce UAT-ul nu a achitat facturile pentru ridicarea gunoiului.

In luna februarie 2014, Primaria comunei Roma a dat in judecata societatea Regan Trans, cerand rezilierea contracului si plata sumei de 153.287,98, reprezentant facturi achitate de la incheiarea contractului. Dupa doi ani de zile s-a finalizat si procesul, iar Primaria Roma nu doar ca a pierdut procesul, dar a fost obligata sa achite firmei de salubritate urmatoarele sume:

- 81.874,09 lei, reprezentand penalitati de intarziere pentru neplata la scadenta facturilor fiscale emise in perioada 02.09.2011-31.12.2013;
-52.683,40 lei, reprezentand pret neachitat pentru serviciile prestate in perioada 01.01.2014-31.07.2014;
-6.050 lei, reprezentand cheltuieli de judecata



Primaria Roma a contestat decizia Tribunalului Botosani la Curtea de Apel Suceava, insa pe 9 februarie contestatia a fost respinsa definitiv. 

Reprezentantii societatii Regan Trans sustin ca incepand cu data de 11 februarie isi vor relua activitatea, avand in vedere ca aceasta a fost suspendata pe perioada procesului. 

Mai mult, firma de salubritate va deschide un nou proces pentru a cere achitatea penalitatilor de intarziere a facturilor din perioada 01.01.2014-31.07.2014, insemnand 0,2 %/zi pana la incasarea integrala a sumelor, dar si facturi neachitate din perioada septembrie 2014-martie 2015, precum si penalitatile de intarziere aferente. 

S-a ajuns in situatia ca pentru o factura din luna februarie 2014, in valoare de 8.060 lei, Primaria Roma sa fie nevoita sa achite penalitati de intarziere de 11.600 lei, asta daca s-ar achita facutura in luna februarie 2016.

"Vom solicita instantei si daune materiale pentru perioada cat contractul cu Primaria Roma a fost suspendat, pentru ca s-au inregistrat pierderi. Noi am platit angajatii in aceasta perioada. De maine mergem la treaba, dar sa vedem ce va fi pentru ca Primaria a incheiat un alt contract cu o alta firma", au declarat reprezentantii firmei Regan Trans.

Primarul comunei Roma, Gheorghe Barliga, sustine ca va cauta sa se inteleaga cu societatea in privinta platii esalonate a banilor datorati.

"O sa cautam intelegere si la Trezorerie, noi speram sa rezolvam situatia. Altceva nu mai avem ce face. Pe de alta parte, am vorbit cu domnul avocat si am contactat un executor judecatoresc care sa trimita notificare firmei sa intre in legalitate, adica sa incheie contracte individuale cu oamenii, asa cum a fost in documentatia de atribuire", a declarat Gheorghe Barliga.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Grindeanu vorbește deja despre primii miniștri: ”Au făcut treabă bună”

astăzi, 14:59

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, votat în unanimitate, miercuri, de conducerea partidului pentru a fi propunerea de premier, a vorbit despre două nume care se pot regăsi în Guvernul PSD. ...

Joi: Cod Galben de caniculă la Botoșani, VEZI recomandările ISU!

astăzi, 14:40

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și discomfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoș...

Cum a devenit Doina Federovici ”personajul misterios” de la Cotroceni: ”I-am întrebat și pe colegii mei!”

astăzi, 14:09

În legătură cu criza politică din ultimele luni și cu picarea Guvernului Veștea în Parlamentul României, luni seara, Elena Cristian, care este prezentată drept ”analist D...