Legea care instituie starea de alertă în România a fost promulgată de președinte

Președintele Klaus Iohannis a promulgat vineri dimineața legea care reglementează instituirea stării de alertă în România. Legea urmează să intre în vigoare după trei zile de la publicarea în Monitorul Oficial, respectiv de luni.

Legea care stabileşte restricţiile pentru starea de alertă a fost votată de parlamentari, miercuri seara, cu 258 de voturi „pentru”.

Ce trebuie să respectăm din 15 mai:

- NU mai avem nevoie de declarație pe propria răspundere pentru deplasarea în interiorul localității.

 

- Pentru părăsirea localității avem însă nevoie de un motiv întemeiat: deplasare în interes profesional, deplasarea în scop umanitar, activități agricole, comercializarea produselor agricole, îngrijirea sau administrarea unui imobil din altă localitate, elibererea de documente, deplasarea din alte motive justificate, îngrijirea unor persoane, asistență persoanelor, decesul unui membru al familiei, asistența medicală.

- Mall-urile, școlile, barurile, cafenelele, terasele rămân închise.

- Se deschid parcurile, dar locurile de joacă pentru copii rămân închise.

- În spațiile închise este obligatorie purtarea măștii.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

L-i aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...

Poeți în dialog la Memorialul Ipotești: Daniela Rațiu – Anca Chimoiu

astăzi, 07:56

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție în subordinea Consiliului Județean Botoșani, organizează, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu...

Bunica Elvira a împlinit 100 de ani: Are 14 nepoți, 29 de strănepoți și 52 de stră-strănepoți!

astăzi, 07:33

Într-o lume care aleargă grăbită printre ani, există oameni care transformă timpul în binecuvântare. Asta s-a întâmplat ieri, 23 iunie, în comuna Hudești...