Lângă noi: Angajat al DSP Suceava, beat, amendat pentru nepurtarea măștii în timp ce făcea o anchetă epidemiologică

Un angajat al Direcției de Sănătate Publică (DSP) din Suceava a fost amendat cu 2.500 de lei pentru că nu a purtat mască de protecție într-un dispensar în timp ce făcea o anchetă epidemiologică într-un caz de Covid 19. Polițiștii care au dat amenda susțin că medicul aflat în inspecție părea baut.

Incidentul s-a produs în timpul unei anchete epidemiologice. Polițiștii au amendat doar unul dintre cei doi membri ai echipei de control.

Agenții au răspuns unui apel la 112 care anunța că bărbatul a intrat într-un dispensar fără a avea mască de protecție.

 

„Cei doi s-au deplasat într-o comună din județul Suceava ca să facă o anchetă epidemiologică. Acolo o persoană a decedat din cauza Covid 19. Ulterior s-a primit o sesizare la 112 pentru că unul dintre angajații DSP nu purta mască de protecție în incinta dispensarului. Celălalt era afară, în mașină. Există suspiciunea că medicul care a intrat în dispensar era sub influența băuturilor alcoolice”, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuț Epureanu.

Cei doi membri ai echipei de control sunt cercetați disciplinar de superiori.

Măsura a fost anunțată de conducerea Direcției de Sănătate Publică după ce cazul a apărut în informarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean din Suceava.

foto: Obiectiv de Suceava

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Sfințirea Drapelului în Biserica Militară din Botoșani: ”Aceasta este lecția cea mai mare pe care o primim astăzi!” - FOTO, VIDEO

astăzi, 10:37

Vineri dimnieață, la Capela Militară din municipiul Botoșani, a avut loc slujba de sfinţire a Drapelului României. În prezența numeroșilor ostași și reprezentanți ai...

ALERTĂ: Meteorologii anunță Cod ROȘU la Botoșani!

astăzi, 10:17

Alerta meteo intră în vigoare pe 28 iunie, ora 10.00, și este valabilă până pe 29 iunie, ora 10.00. Fenomene vizate: temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat....

Viață sfârșită la 28 de ani în ”Zidul Morții”

astăzi, 09:23

În jurul orei 5.30 dimineață, s-a anunțat că un autoturism VW a intrat violent în zidul amenajării rutiere. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Detașamentul Su...