Lângă noi: Angajat al DSP Suceava, beat, amendat pentru nepurtarea măștii în timp ce făcea o anchetă epidemiologică

Un angajat al Direcției de Sănătate Publică (DSP) din Suceava a fost amendat cu 2.500 de lei pentru că nu a purtat mască de protecție într-un dispensar în timp ce făcea o anchetă epidemiologică într-un caz de Covid 19. Polițiștii care au dat amenda susțin că medicul aflat în inspecție părea baut.

Incidentul s-a produs în timpul unei anchete epidemiologice. Polițiștii au amendat doar unul dintre cei doi membri ai echipei de control.

Agenții au răspuns unui apel la 112 care anunța că bărbatul a intrat într-un dispensar fără a avea mască de protecție.

 

„Cei doi s-au deplasat într-o comună din județul Suceava ca să facă o anchetă epidemiologică. Acolo o persoană a decedat din cauza Covid 19. Ulterior s-a primit o sesizare la 112 pentru că unul dintre angajații DSP nu purta mască de protecție în incinta dispensarului. Celălalt era afară, în mașină. Există suspiciunea că medicul care a intrat în dispensar era sub influența băuturilor alcoolice”, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuț Epureanu.

Cei doi membri ai echipei de control sunt cercetați disciplinar de superiori.

Măsura a fost anunțată de conducerea Direcției de Sănătate Publică după ce cazul a apărut în informarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean din Suceava.

foto: Obiectiv de Suceava

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...