LA MULȚI ANI! 2019 să ne unească într-o singură Românie!

Încheiem un an al așteptărilor zadarnice, un an marcat de lupte politice, sociale, un an al dezbinării de orice fel. La 100 de ani de la Marea Unire nu am reușit decât să scoatem la suprafață durerile și să ne așezăm la un loc dezamăgirile. 

Am galopat prin zile furioase atunci când deznădejdile ne-au biruit, când credeam că unii ne sunt mai duşmani decât alţii, când am înțeles că ceilalţi nu ne vor decât pentru ştampilă şi statistici finale. Pe undeva, nu ne-am înșelat prea mult. Sunt lecții pe care nu le învățăm, răni pe care nu le tămăduim nici astăzi, la trei decenii de la căderea comunismului.  

Dar în acest an am fost și martorii multor întâmplări frumoase, ne-am bucurat de victorii și am înțeles că și înfrângerile fac parte din urcuș. Dar am ascultat prea multe discursuri sforăitoare, sfidătoare, chiar și acolo unde moartea a călcat pe grumazului omului de rând, unde umilința a devenit regulă într-un stat tot mai străin de cetățenii săi. Avem mult de muncă! A avea curaj este o problemă de asumare, de atitudine colectivă şi personală deopotrivă. Astfel uniţi, uneori chiar învingem!

 

Am ratat glorios anul Centenar. Intrăm în 2019, când vom marca împlinirea a 30 de ani de la Revoluția din 1989. E vreme să scăpăm de mediocritate, de impostură, de superficialitatea în care ne țin guvernanții.  

Avem nevoie mai mult ca oricând unii de alții. Să ne manifestăm în adevărata simțire românească, să ne bucurăm că, după atâta dezbinare, mai avem oameni frumoși, mai avem Românie și valori naționale. România fără carnet de partid este România viitorului nostru și a copiilor noștri. Nu e totul pierdut!

Să trăim, la finalul acestui an şi începutul lui 2019, în demnitate și iubire. E clipa în care împreună mulţumim lui Dumnezeu pentru sănătate, pentru pace, pentru vrăjmaşi încă neputincioşi. La început de an putem cere, toţi în acelaşi suflet, încă un an cu sănătate şi pace.

Mulţumim tuturor celor care ne-au fost alături încă un an. Mulţumim, asemenea, şi celor care ne-au criticat si ne-au determinat să fim mereu atenţi la ceea ce facem. Mulţumim pentru încredere, pentru statornicie, pentru bucuria de a vă simţi aproape de mai bine de 10 ani!

LA MULȚI ANI!

Echipa Știri.Botoșani.Ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...