LA MULȚI ANI! 2019 să ne unească într-o singură Românie!

Încheiem un an al așteptărilor zadarnice, un an marcat de lupte politice, sociale, un an al dezbinării de orice fel. La 100 de ani de la Marea Unire nu am reușit decât să scoatem la suprafață durerile și să ne așezăm la un loc dezamăgirile. 

Am galopat prin zile furioase atunci când deznădejdile ne-au biruit, când credeam că unii ne sunt mai duşmani decât alţii, când am înțeles că ceilalţi nu ne vor decât pentru ştampilă şi statistici finale. Pe undeva, nu ne-am înșelat prea mult. Sunt lecții pe care nu le învățăm, răni pe care nu le tămăduim nici astăzi, la trei decenii de la căderea comunismului.  

Dar în acest an am fost și martorii multor întâmplări frumoase, ne-am bucurat de victorii și am înțeles că și înfrângerile fac parte din urcuș. Dar am ascultat prea multe discursuri sforăitoare, sfidătoare, chiar și acolo unde moartea a călcat pe grumazului omului de rând, unde umilința a devenit regulă într-un stat tot mai străin de cetățenii săi. Avem mult de muncă! A avea curaj este o problemă de asumare, de atitudine colectivă şi personală deopotrivă. Astfel uniţi, uneori chiar învingem!

 

Am ratat glorios anul Centenar. Intrăm în 2019, când vom marca împlinirea a 30 de ani de la Revoluția din 1989. E vreme să scăpăm de mediocritate, de impostură, de superficialitatea în care ne țin guvernanții.  

Avem nevoie mai mult ca oricând unii de alții. Să ne manifestăm în adevărata simțire românească, să ne bucurăm că, după atâta dezbinare, mai avem oameni frumoși, mai avem Românie și valori naționale. România fără carnet de partid este România viitorului nostru și a copiilor noștri. Nu e totul pierdut!

Să trăim, la finalul acestui an şi începutul lui 2019, în demnitate și iubire. E clipa în care împreună mulţumim lui Dumnezeu pentru sănătate, pentru pace, pentru vrăjmaşi încă neputincioşi. La început de an putem cere, toţi în acelaşi suflet, încă un an cu sănătate şi pace.

Mulţumim tuturor celor care ne-au fost alături încă un an. Mulţumim, asemenea, şi celor care ne-au criticat si ne-au determinat să fim mereu atenţi la ceea ce facem. Mulţumim pentru încredere, pentru statornicie, pentru bucuria de a vă simţi aproape de mai bine de 10 ani!

LA MULȚI ANI!

Echipa Știri.Botoșani.Ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...