Iulian Rotariu s-a întors în România, după câştigarea ultramaratonului „The Track”

Iulian Rotariu, câștigătorul ultramaratonului de 522 km din Australia, a pus sâmbătă piciorul pe pământ românesc. Pompierul român despre care se vorbește în toată lumea după rezultatul de excepţie obţinut la ultramaratorul "The Track" Australia, a fost primit de către familie și reprezentanți ai IGSU și ISU Botoșani, pe Aeroportul Henri Coandă din Otopeni.

Iulian Rotariu s-a întors în România, după câştigarea ultramaratonului „The Track”

   Foto: IGSU

Iulian Rotariu a revenit în țară după ce, în perioada 15 – 24 mai, a participat la ultramaratonul "The Track", desfăşurat în Australia, organizat de "Canal Aventure".

După cele nouă etape în care a parcurs 522 de km şi după un efort susţinut, Iulian Rotariu a reuşit să se claseze pe locul I, cu un timp total de 57 de ore, 6 minute şi 20 de secunde, fiind secondat de celălalt român înscris în competiţie, Andrei Gligor. Rezultatele finale au fost anunţate sâmbătă seară de organizatori.

Reuşita lui Iulian reprezintă şi un record al întrecerii, botoşăneanul obţinând un timp cu şapte ore mai bun decât câştigătorul competiţiei din 2017. Rezultatul este de apreciat în condiţiile în care "The Track" a reprezentat cel mai greu concurs de anduranţă la care a participat vreodată Iulian Rotariu.

La fel ca și celelalte cinci ultramaratoane la care a participat, "The Track" Australia a fost o cursă autosusținută. Doar că a avut de alergat de două ori mai mult, adică 522 de kilometri în nouă etape. Fiecare concurent și-a purtat propriul rucsac care conținea mâncarea, echipamentul obligatoriu și echipamentul său personal. Cursa a avut loc în Australia, în Golful din Teritoriul de Nord, în cel mai arzător deșert din zonă. Cu fiecare etapă, distanța pe care a trebuit să o parcurgă a crescut, la fel și altitudinea. Dacă în prima zi a de alergat un maraton (30 km), la 700 de metri altitudine, în ultima zi, distanța parcursă a fost de 137 de km, la 1.700 metri altitudine.

Doar 18 dintre cei 38 de concurenţi înscrişi la start au reuşit să treacă linia de sosire, patru renunţând de la bun început, iar alţi 16 încheind cursa fără să parcurgă întreaga distanţă.

Victoria obţinută în ultramaratonul "The Track" reprezintă cel mai bun rezultat obţinut de Iulian Rotariu în concursurile de anduranţă, iar reuşita din Australia a fost prefigurată de o altă cursă fenomenală reuşită anul trecut în Antarctica, când pompierul botoșănean s-a clasat pe locul al II-lea, intrând în topul mondial "4 Deserts".

În fapt, victoria din Australia este o încununare a eforturilor făcute de-a lungul anilor de Iulian, care a început să participe la astfel de competiţii din pasiune, el nefiind sportiv de performanţă. Plutonierul adjutant Iulian Rotariu a participat de fiecare dată în scop caritabil, el încercând să sprijine în acest mod activitatea "Asociaţiei Părinţilor Copiilor cu Autism Botoşani".




 

Sursa: IJSU Botoşani

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...