Guvernul a îngheţat salariile demnitarilor şi pensile speciale pentru aleșii locali prin Ordonanţă de urgenţă

Guvernul a adoptat ieri o ordonanță de urgență pentru modificarea OUG 114/2018, în contextul în care proiectul de lege pe care Executivul Orban și-a asumat răspunderea a fost atacat la CCR.

Şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, a declarat luni că Guvernul a adoptat ordonanţa de urgenţă privind unele măsuri fiscal-bugetare, care prevede îngheţarea indemnizaţiilor pentru demnitari şi suspendarea prevederilor din Codul administrativ cu privire la pensiile speciale pentru aleşii locali până la 1 ianuarie 2021.

 

“Guvernul a fost nevoit să adopte în prima şedinţă o ordonanţă de urgenţă care să permită intrarea în vigoare a unor măsuri necesare pentru echilibrarea bugetului şi pentru încurajarea economiei şi pentru care şi-a angajat răspunderea în faţa Parlamentului. (…) Vorbim despre îngheţarea indemnizaţiilor pentru demnitari după majorarea salariului minim şi prin OUG adoptată astăzi nivelul indemnizaţiilor este îngheţat la nivelul lunii decembrie 2019. Vorbim despre suspendarea aplicării prevederilor din Codul administrativ privind pensiile speciale pentru aleşii locali până la 1 ianuarie 2021. De asemenea, nivelul sporurilor pentru angajaţii din instituţiile publice a fost stabilit la nivelul cuantumului din luna decembrie 2019 pentru anul 2020”, a spus Dancă la Palatul Victoria.

El a adăugat că în acest act normativ nu a fost introdusă şi prevederea privind interzicerea cumulului salariului cu pensia pentru că în privinţa acestui subiect este aşteptată o decizie de la Curtea Constituţională.

“Au fost adoptate prin acest act normativ prevederile care elimină obligaţia de majorare suplimentară a capitalului pentru administratorii fondurilor de pensii, precum şi prevederile legate de comisioanele de administrare ale fondurilor de pensii care, prin reducerea lor, lasă mai mulţi bani în fondul participanţilor la Pilonul 2 de pensii. Taxa de 2% pe cifra de afaceri pentru companiile din sectorul energetic a fost eliminată, măsură absolut urgentă şi necesară, astfel încât piaţa de energie din România să beneficieze de un climat de încredere şi de stabilitate. A fost aprobată şi încetarea de drept a detaşărilor de la privat în sistemul public la data intrării în vigoare a OUG”, a mai spus Dancă.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață sfârșită la 28 de ani în ”Zidul Morții”

astăzi, 09:23

În jurul orei 5.30 dimineață, s-a anunțat că un autoturism VW a intrat violent în zidul amenajării rutiere. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Detașamentul Su...

Alertă alimentară în două supermarketuri: Produs retras din Lidl și Kaufland!

astăzi, 09:05

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor îi îndeamnă pe consumatori să verifice produsele cumpărate și să nu le consume dacă fac parte din lotu...

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...