Doliu în toată țara la Serviciul de Ambulanță pentru ambulanțierul decedat din cauza Covid- 19 la Suceava

Angajații Serviciul Public de Ambulanță (SPA) din toată țara au ținut astăzi doliu și un moment de reculegere, începând cu ora 12:00, în memoria ambulanțierului sucevean care a fost răpus de coronavirus la vârsta de 52 de ani.

La Suceava, momentul de reculegere a fost ținut în sunetul sirenelor de ambulanță, chiar în același timp cu înmormântarea bărbatului. Ambulanțierul din Suceava este primul cadru medical din România răpus de  coronavirus. Acesta a primit tratament acasă, însă decesul a avut loc ieri, la două săptămâni de la confirmarea cu COVID-19.

 

Inițial, ambulanțierul a refuzat să meargă la spital pe motiv că nu se simtea foarte rău. Primele simptome le-a avut pe 24 martie, iar la scurt timp testele au ieșit pozitive atât pentru el, cât și pentru alți colegi de la Ambulanța Suceava. Se pare că bărbatul a luat virusul de la un pacient care nu declarase că s-a întors dintr-o țară de risc.

La fel ca în toată România, atunci când au început să apară primii pacienți cu suspiciune de coronavirus, angajații nu purtau combinezoane, deoarece încă nu le aveau.

În prezent, la nivel național, nu mai puțin de 700 de angajați din sănătate sunt infectați. Din acestea, nu mai puțin de 46 de cadre medicale bolnave sunt la Suceava, iar un număr aproximativ egal la Botoșani.

De altfel, la Botoșani, jumătate din persoanele infectate cu noul Covid-19 sunt cadre medicale.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...

Primăria Botoșani vine în sprijinul cetățenilor, pe fondul Codului Galben de caniculă!

astăzi, 13:25

Pe fondul atenționărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Încep...