Deputatul PSD, Tamara Ciofu: Răspunsuri goale ale ministrului Costache la probleme reale din sănătate. Mai multe paturi la urgențe, extinderea centrelor de sănătate mintală și asigurări ale spitalelor pentru malpraxis

Comunicat:

La audierile din Comisia de sănătate pentru neinvestirea Guvernului Orban 2, deputatul PSD Tamara Ciofu, medic pediatru cu experiență de 30 de ani a solicitat ministrului liberal al Sănătății, Victor Costache măsurile directe pe care le va lua pentru: creșterea numărului de paturi în secțiile de urgență ale spitalelor, extinderea și dotarea centrelor de sănătate mintală, modernizarea centrului național de transfuzie a sângelui și realizarea de asigurări colective ale unităților sanitare, care să despăgubească atât medicul, cât și pacientul în cazurile de malpraxis.

 

„Am cerut domnului ministru să-mi prezinte soluțiile partidului pe care îl reprezintă pentru rezolvarea unor probleme importante din sănătate care afectează atât personalul medical, cât și pacienții. Am crezut că voi obține răspunsuri concrete și termene clare cu privire la descongestionarea aglomerației din secțiile de Urgență și scăderea presiunii de pe medicii din aceste spitale,  modificarea și completarea Ordinului nr. 375/2006 pentru a crește numărul centrelor de sănătate mintală la nivel local, când va moderniza Centrul Național de Transfuzie a sângelui și introducerea obligativității spitalelor de a se asigura pentru greșelile în activitatea profesională. Din păcate am primit de la domnul ministru doar răspunsuri goale de conținut de tipul o să facem, o să vedem, o să analizăm, nimic mai mult”, a declarat Tamara Ciofu.

Concluzia audierilor de ieri din Comisia pentru sănătate este una singură, care a și fost exprimată de ministrul liberal al Finanțelor, Florin Cîțu: „Să terminăm cu propaganda! Prioritatea zero trebuie să fie sectorul privat. Nu educația, nu sănătatea”. Așadar populația nu trebuie să mai aibă așteptări de la Guvernul Orban1 sau Orban 2 sau Orban 3 pentru a rezolva problemele reale din sistemul sanitar.

După ce a tăiat bugetul la Sănătate pe care și-a asumat răspunderea în Parlament, PNL încearcă să dea vina pe PSD, pe motiv că a „moștenit” un buget cu probleme. Pe lângă tăierea fondurilor, puținul rămas este direcționat către spitalele private în urma deciziei Guvernului Orban de a privatiza sănătatea. În acest fel, Guvernul Orban condamnă spitalele de stat la subfinanțare și chiar la desființare. În programul de guvernare al PNL era prezentată o secțiune referitoare la „Comasarea spitalelor care nu sunt performante financiar”. Stimați colegi de la PNL, viața oamenilor nu poate fi cântărită în bani, sau după „profitabilitatea financiară”. Comasarea sau desființarea unor spitale ca urmare a privatizării sănătății poate însemna condamnarea la moarte pentru mulți cetățeni care nu vor putea ajunge în timp util la un alt spital”, a subliniat deputatul PSD.

(Comunicat de presă emis de organizația județeană PSD Botoșani)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...