De mâine se redeschid restaurantele, cafenelele, cinematografele și instituțiile de cultură și spectacole

Guvernul a decis, luni, deschiderea de la 1 septembrie a restaurantelor, cafenelelor, cinematografelor instituțiilor de cultură și spectacole, cu respectarea unor măsuri de protecție sanitară. În schimb, barurile, cluburile și discotecile rămân închise în continuare.

Iată ce prevede hotărârea de Guvern:

- organizarea și desfășurarea activității cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte este permisă, fără a depăși 50 % din capacitatea maximă a spațiului, dacă incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din județe/municipiul București este mai mică sau egală cu 1,5/1.000 de locuitori.

 

- permiterea reluării activității restaurantelor și cafenelelor aflate în interiorul unor clădiri, cu respectarea normelor de protecție stabilite de specialiști, activitatea putând fii reluată în județele unde incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mică sau egală de 1,5/1.000 de locuitori;

- administratorii restaurantelor și cafenelelor, atât a celor de la exterior, cât și a celor de la interior, trebuie să asigure o distanță de minimum 2 metri între mese și să limiteze ocuparea meselor la maximum 6 persoane la o masă;

- se menține interdicția pentru activități de tip bar/club/discotecă;

- creșterea numărului persoanelor care pot participa la evenimente private, noile norme stabilind că la evenimentele private organizate în interior pot participa maxim 50 de persoane, iar la cele organizate în exterior cel mult 100 de persoane.

Premierul Ludovic Orban a precizat că după adoptarea Hotărârii şi publicarea în Monitorul Oficial, pentru fiecare domeniu ministerul Sănătăţii şi ministerul Culturii, respectiv ministerul Economiei, vor trebui să emită, tot luni, ordinul comun privind regulile de protecţie sanitară care trebuie respectate.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

astăzi, 21:08

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...