De frica pestei porcine, un botoşănean a aruncat leşul unui porc din gospodărie

Lipsa de responsabilitate creează situaţii tragicomice într-un judeţ în care Pesta Porcină Africană riscă să se extindă. Proprietarul unei porcine a preferat să abandoneze leşul acesteia decât să solicite ajutorul unui medic veterinar.

Animalele pot muri dintr-o multitudine de cauze, virusul PPA nefiind singurul motiv al mortalităţii, insistă medicii veterinari de la Direcţia Sanitar- Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, într-o nouă încercare de a responsabiliza botoşănenii.

Totul a pornit de la descoperirea unui leş de porc domestic, zilele trecute, în zona fermei de păsări din Cătămărăşti Deal.

"Am avut o sesizare prin 112 privind un cadavru de porc, abandonat în Cătămărăşti Deal, undeva în spatele unei ferme de păsări. Cadavrul era într-o stare avansată de putrefacţie, dar am reuşit să recoltăm probe- os lung şi stern", explică Ovidiu Airimiţoaie, directorul adjunct al DSVSA.

Potrivit specialistului, animalul murise din alte cauze decât virusul PPA, iar proprietarul a fost identificat rapid pentru că aruncase leşul cu tot cu crotalie. Pentru gestul său iresponsabil, proprietarul animalului a fost sancţionat.

"Bărbatul are animale în gospodărie, sunt sub supraveghere dar nu prezintă semne de boală. Am amintit acest caz deoarece animalele mai mor şi din alte motive, dar nu întotdeauna se anunţă medicul veterinar atunci când apar semne de boală", a adăugat Ovidiu Airimiţoaie.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...