CSM Botoșani - CSM Alexandria 30-26! Botoșănenii au promovat în Liga Zimbrilor!

CSM Botoșani și CSM Alexandria s-au întâlnit sâmbătă, de la ora 13:30, în etapa a doua a turneului de calificare în prima ligă. Cu o victorie, CSM Botoșani își asigura matematic prezența în Liga Zimbrilor, în sezonul următor.

Meciul a fost unul echilibrat, cele două echipe luptând din greu pentru victorie. Un eventual succes readuceau echipa din Alexandria în calculele promovării, mai ales că în ultimă etapă aceștia ar avea o misiune facilă, împotriva celor de la Unirea Sânnicolau Mare.

 

În prima repriză, cele două echipe au mers cap la cap, fiind mai mereu egalitate pe tabelă. Chiar și așa, CSM Botoșani a reușit să intre cu un avantaj de 3 goluri la pauză, scor 16-13.

De asemenea, și în repriza secundă meciul a continuat să fie unul echilibrat, CSM Botoșani având totuși avantajul de 3 goluri de pe tabelă care îi oferea o oarecare liniște.

CSM Botoșani ieșea victorioasă de pe teren, încheind partida cu scorul de 30-26. Mâine, CSM Botoșani o va întâlni pe rivala din Suceava.

Astfel, victoria reușită de CSM Botoșani astăzi este echivalentă cu o performanță istorică. Săptămâna viitoare, CSM Botoșani va debuta în Liga Zimbrilor, fiind prima echipă din județ care reușește această performanță.

Astfel, orașul Botoșani are parte de o performanță imensă: echipa de fotbal este calificată în competițiile europene, în timp ce la handbal avem echipa în primul eșalon. 

(Iosif Pintilie)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...