Coronavirusul a închis toată Italia! Au mai rămas deschise doar farmaciile şi magazinele alimentare

Premierul Italiei, Giuseppe Conte, a anunţat astăzi măsuri radicale în lupta împotriva coronavirusului, activitatea comercială fiind sistată în toată țara. Excepţie fac doar farmaciile şi magazinele alimentare, a anunțat La Repubblica.

Peste un milion de români sunt afectați de noua decizie a guvernului italian.

Guvernului italian spune că limitarea mobilităţii oamenilor va reduce şansele de răspândire a coronavirusului.

Într-o transmisiune live pe Facebook, premierul italian Giuseppe Conte a anunţat că vor fi închise toate activităţile comerciale, inclusiv barurile şi restaurantele. Rămân deschise doar farmaciile şi magazinele alimentare, pentru a asigura necesităţile locuitorilor.

 

Mijloacele de transport vor fi asigurate. Totodată, fabricile vor rămâne deschise, respectând măsuri de siguranţă şi igienă. Efectul noilor măsuri drastice va fi vizibil după 14 zile.

Discursul lui Conte a avut şi note dramatice: „Mulţumesc italienilor care se sacrifică. Dovedim că suntem o naţiune măreaţă.”

Bilanţul epidemic în Italia este de 827 de morţi şi 12.462 de persoane infectate cu noul coronavirus, a declarat miercuri seară Angelo Borrelli, şeful Serviciului italian de protecţie civilă.

În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 196 de decese şi încă 2.076 de cazuri de persoane infectate.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...