Atenție, șoferi: Amenzi uriașe pentru aceste abateri

Deși șoferii consideră aceste abateri de la Codul Rutier minore, ele nu sunt trecute cu vederea de polițiști, iar amenzile sunt mari.

Conducătorii auto sunt uimiţi că sunt amendaţi cu sume atât de mari pentru că ascultă muzică la volum mare în maşină sau pentru că nu semnalizează intenţia de schimbare a benzii, lucruri aparent banale pentru unii participanţi la trafic.

Câteva exemple de astfel de abateri, aparent minore, pot fi următoarele:

– Circularea cu un autoturism ale cărui plăcuţe de înmatriculare sunt murdare şi nu pot fi identificate. În acest caz, şoferii riscă amenzi din clasa I de sancţiuni, adică între 290 şi 435 de lei;

– Vorbitul la telefon fără un dispozitiv de tipul “mâini libere”. Amenzile sunt cuprinse între 290 şi 435 de lei (clasa a II-a de sancţiuni), iar şoferul prins în timp ce vorbeşte la telefon va primi şi două puncte de penalizare;

– Conducerea unui autoturism după expirarea permisului. În acest caz, amenzile sunt între 870 şi 1.160 de lei (clasa a III-a de sancţiuni);

– Murdărirea drumurilor publice sau aruncarea gunoaielor pe geam atrage o contravenţie care se sancţionează cu până la 2.900 de lei (clasa a IV-a de sancţiuni);

– Nesemnalizarea schimbării direcţiei de mers este un lucru cât se poate de banal în România, mai ales pe străzile din marile oraşe, chiar şi asa, amenda poate fi între 290 şi 435 de lei (clasa I de sancţiuni);

– Neaplicarea semnelor de începător. Șoferii, care au obţinut permisul de mai puţin de un an, trebuie să afişeze un semn distinctiv de culoare galbenă pe parbriz şi pe lunetă. Nerespectarea acestei reguli atrage o amendă cuprinsă între 290 şi 435 de lei (clasa I de sancţiuni);

– Muzica la volum maxim. Șoferii trebuie să fie atenţi la autospecialele cu semnalele acustice în funcţiune, iar muzica la un volum prea mare poate împiedica acest lucru. Amenzile sunt cuprinse între 580 şi 725 de lei (clasa a doua de sancţiuni);

– Absenţa stingătorului, triunghiurilor reflectorizainte sau a trusei medicale. Acestea sunt obligatorii în România, iar lipsa lor atrage amenzi cuprinse între 580 şi 725 de lei (clasa a doua de sancţiuni);

– Nepurtarea centurii de siguranţă. Probabil că aceasta este cea mai frecventă abatere a codului rutier din România. Unii şoferi aleg să tragă centura prin spatele lor, iar acest lucru activează airbag-ul şi duce la rănirea gravă în cazul unui accident. Amenda este cuprinsă între 290 şi 435 de lei (clasa I de sancţiuni).

SURSA: autobild.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...