A primit nota 2 la purtare pentru că și-a ironizat profesoara, dar a câștigat în instanță!

Un elev este propus spre exmatriculare, primește nota 2 la purtare și este umilit public pentru că și-a criticat profesoara de desen pe un grup privat de Facebook. În același liceu, conducerea permite unui profesor acuzat de pornografie infantilă (ulterior și condamnat) să continue să vină la școală. În cazul elevului, școala reacționează prompt.

Un elev este propus spre exmatriculare, primește nota 2 la purtare și este umilit public pentru că și-a criticat profesoara de desen pe un grup privat de Facebook. În același liceu de elită din Buzău, B.P. Hasdeu, conducerea permite unui profesor acuzat de pornografie infantilă (ulterior și condamnat) să continue să vină la școală. În cazul elevului, școala reacționează prompt.

Andrei Voicu, un adolescent de 17 ani care învață la Liceul B.P. Hasdeu din Buzău, e supărat pe profa de desen că i-a dat nota 3. Când ajunge acasă, se plânge mamei, Elena Gabriela Voicu, că are note bune la obiecte mai importante și tocmai la desen a luat 3. Andrei ascultă din nou melodia lansată în 2013 de trupa profesoarei lui de desen, Alina Barbu. Pe ritmuri etno și dans săltăreț curg versurile ”stau și aștept și tot mă gândesc cum să fac și să mă lipesc de un băiat”. Melodia e despre cum o fată frumoasă caută un bărbat cu bani și se mulțumește cu un ”moșulică” având patru limuzine. În seara de 9 octombrie 2018, Andrei postează pe un grup privat de Facebook clipul YouTube cu melodia profesoarei. E critic și ironic. ”Băi băieți, eu zic să îi găsim profei un băiat de care să se lipească”, scrie el cu referire la versurile melodiei. Apoi spune că în liceul lor este interzisă purtarea bărbii și a părului lung, dar predă această ”struțo-cămilă a artei, care se zbate între vocația de a cânta și de a desena”.

 

În scurt timp, postarea lui ajunge sub ochii profesorilor din Hasdeu. Andrei este propus spre exmatriculare fără drept de reînscriere și scăderea notei la purtare. Profesorii lui trimit presei informații care îi umilesc întreaga familie. În același liceu, în anul 2013, un profesor acuzat de pornografie infantilă se apăra într-un interviu oferit din amfiteatrul instituției.

Mama băiatului, o casnică din Buzău, ajunge până la ministrul Educației ca să facă dreptate pentru fiul ei. Se simte umilită peste tot. Așa că dă în judecată liceul. Și se chinuie să facă rost de bani pentru a plăti avocatul.

Tribunalul Buzău a decis anularea hotărârilor liceului în cazul băiatului. Alexandru nu va rămâne cu nota 2 la purtare. Decizia nu este însă finală.

Complet pe libertatea.ro...

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...