Victorie fara emotii pentru FC Botosani! Elevii lui Enache sunt pe locul 2
SPORT

FC Botosani a invins cu scorul de 2-0 pe Juventus Bucuresti, in cadrul primului meci din etapa a 10-a din Liga 1, iar un urma acestui rezultat botosanenii au urcat pe locul doi in clasament.

Elevii lui Costel Enache au controlat intreaga partida si nu s-a pus problema castigatoarei, chiar daca gazdele au lovit bara de doua ori la singura faza importanta a meciului. Laurentiu Bus a deschis scorul in minutul 30, cu o lovitura de cap, lasandu-l fara replica pe portarul Stoian.

Botosanenii au facut 2-0 in minutul 76, prin Mihai Roman, dupa o faza superba creata de Olimpiu Morutan.

FC Botosani a acumulat 19 puncte si au urcat pe locul doi in clasament, asteptand rezultatele celorlalte adversare.

Echipele de start:

Juventus București: R. Stoian - Călințaru, Wallace, Benga, Fl. Ștefan -  Mihăescu - Zaharia, Bărbulescu, Băjenaru, Dzalamidze - Măzărache
Rezerve: Drăghia, Morariu, Beța, Stoenac, Carabela, Țâră, C. Petre
Antrenor: Marin Barbu

FC Botoșani: Cobrea - Ungurușan, A. Burcă, A. Miron, Mușat - Bordeianu, Tincu -  M. Roman, Moruțan, Buș - D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Ciaccheri, Dumitraș, Rodriguez, Chitoșcă, Oaida, Serediuc