FC Botosani scoate un egal la Timisoara! Fulop a facut show pe final!
LIVE-TEXT

FC Botosani a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de la Timisoara, cu ACS Poli. Gazdele au deschis scorul in prima repriza prin Gabriel Canu, insa botosanenii au egalat in minutul 75 prin Golofca.

Botosanenii au controlat intreaga partida, insa nu au fost atenti la prima faza fixa a gazdelor, atunci cand Canu a marcat cu capul dintr-o lovitura de colt. Elek si Hergheligiu nu au impresionat in aceasta seara. Primul a iesit accident la pauza, iar Hergheligiu a fost schimbat cu Beni Kuku.

Spre finalul reprizei a doua, Leo Grozavu l-a trimis in teren si pe Fulop, care a facut un meci excelent. Acesta a dat o pasa superba la golul egalizator si l-a mai pus in situatie de unu la unu cu portarul pe Popovici.

Scor final 1-1, iar FC Botosani cade pe locul 4, cu 26 de puncte, fiind depasita de FC Voluntari, care a invins cu scorul de 3-1 pe Pandurii.

Echipele de start:

ACS Poli: Straton - Neagu, Cânu, Scutaru, Novak - Artean, Soljici - Mailat, Croitoru, Fucek - Popovici
Rezerve: Curileac, Bîrnoi, Bocșan, Oct. Drăghici, P. Henrique, A. Ignea, A. Șeroni
Antrenor: Ionuț Popa

FC Botoșani: Cobrea - Miron, Tincu, Burcă - Ungurușan, Bordeianu, Cârstocea, Popovici - Golofca, Elek, Herghelegiu
Rezerve: Albuț, L. Buș, L. Fulop, Juncănaru, B. Kuku, Patache, Plămadă
Antrenor: Leo Grozavu

ACS Poli Timisoara - FC Botosani 1 - 1

1' - A inceput meciul

3' - George Neagu (FC Timisoara) încasează un galben de la arbitrul Marcel Birsan.

10' - FC Botosani conduce jocul, avand o posesie de 51 %. O ocazie de gol si un sut pe spatiul portii au botosanenii. In dreptul timisorenilor este cifra 0.

14' - Robert Elek suteaza cu exteriorul de la 25 de m, insa trimite pe langa poarta

31' - Marius Croitoru primeste cartonasul galben

32' - Bordeianu executa o lovitura libera de la 18 m, insa trimite putin peste vinclu

38' - GOL TIMISOARA! Gazdele deschis scorul cu primul sut pe spatiul portii! Corner executat de Fucek pana la Canu, care reia cu capul si-l invinge pe Cobrea.

45' - PAUZA

46' - Schimbare la Botosani: iese Elek accidentat si intra Juncanaru

51' - Cartonas galben vazut de Juncanaru

63' - Bordeianu suteaza puternic putin pe langa poarta

65' - Schimbare la Botosani! Iese Hergheligiu  si intra Kuku

72' - Schimbare la Botosani: iese Bordeianu si intra Fulop

75' - GOOOOL FC BOTOSANI! Fulop ii paseaza lui Golofca, iar fotbalistul Botosaniului marcheaza pentru 1-1

86' - Fulop ii paseaza cu calcaiul lui Ungurusan, iar fundasul botosanean suteaza putin pe langa stalpul din dreapta portarului

90' - Fulop intra excelent in meci si trimite un lob peste apararea gazdelor. Mingea ajunge la Popovici, care suteaza in blocajul lui Canu. Corner pentru Botosani.