FC Botosani inregistreaza prima infrangere din acest sezon, 0-1 cu CSU Craiova!
SPORT

Liderul FC Botoșani a pierdut meciul jucat în deplasare cu ocupanta locului 6, CSU Craiova, scor 0-1 în etapa a șasea a Ligii 1.

FC Botoșani a avut inițiativa în startul meciului, iar Mihai Roman a șutat puțin pe lângă poarta lui Calancea, în minutul 9. Prima ocazie importantă pentru CS U Craiova a venit abia în prelungirile primei reprize, când Gustavo a șutat de la distanță însă mingea a trecut puțin peste transversală.

În minutul 53, Mihai Roman a fost din nou la un pas de a deschide scorul dar mingea trimisă de el din lovitură liberă a lovit bara porții lui Calancea. Partea a doua a reprizei secunde le-a aparținut gazdelor, care au marcat golul victoriei în minutul 79, când Zlatinski a trimis în poartă o mingea recentrată de Gustavo, după o pasă a lui Mitriță. Reluarile au aratat ca Zlatinski se afla in offside.

FC Botoșani rămâne cu 13 puncte, la egalitate cu CFR Cluj, însă coboară pe locul al doilea, în timp ce oltenii au urcat pe locul al treilea, la un punct în spatele primelor două clasate.

Echipele de start:

CS U Craiova: Calancea - Briceag, Kelici, Barthe, Dimitrov - Gustavo, Mateiu, Zlatinski, Burlacu - Mitriță, M.Roman
Rezerve: Mitrovici, Ferreira, Spahija, Screciu, Bărbuț, Bancu, Popescu Antrenor: Devis Mangia

FC Botoșani: Cobrea - Patache, Burcă, Miron, Mușat - Cucu, Bordeianu - Roman, L. Fulop, Serediuc - Daniel Popa
Rezerve: Pap, Plămadă, L. Buș, Ciaccheri, Tincu, Chitoșcă, Moruțan
Antrenor: Costel Enache

Min 1: A inceput meciul

Min 7: Scorul este 0-0. Este primul duel al botosaneanului Andrei Burlacu (CSU Craiova) cu FC Botosani.

Min 9: Mihai Roman, de la FC Botosani, suteaza putin pe langa poarta lui Calancea

Min 13: Istvan Fulop se accidenteaza si in locul sau intra Olimpiu Morutan.

Min 20: Andrei Burlacu a reluat spectaculos, pe spate, insa mingea a fost retinuta de Cobrea

Min 30: Costel Enache este nevoit sa faca a doua schimbare. Cucu s-a accidentat si el si a fost inlocuit cu Tincu.

Min 45: Pauza la Severin. 0-0

Min 46: A inceput repriza a doua.

Min 53: Bara pentru FC Botosani. Mihai Roman executa o lovitura libera de pe partea stanga si trimite mingea in bara din dreapta portarului.

Min 79: GOL Craiova! Zlatinski marcheaza cu o lovitura de cap, insa reluarile au aratat ca jucatorul Craiovei era in offside.

Min 90: Final de meci. Prima infrangere suferita de FC Botosani in acest sezon.