FC Botosani obtine primul punct in noul sezon al Ligii 1, intr-un meci cu multe probleme de arbitraj - FOTO
SPORT

FC Botosani a incheiat la egalitate, scor 1-1, partida cu CFR Cluj, ultima din prima etapa a noului sezon de Liga 1.

Clujenii au inceput in forta partida de pe stadionul Municipal, iar in primele 20 de secunde au avut deja doua ocazii clare de gol. In minutul 10, Ovidiu Hoban a reusit sa deschida scorul, cu un sut din interiorul careului.

Botosanenii au solicitat o lovitura de pedeapsa, dupa un hent in careu ce a avut loc in minutul 29. Marcel Birsan a dictat corner, iar din acel corner Andrei Burca a reusit sa egaleze cu o lovitura de cap.

FC Botosani a mai avut cateva ocazii de a marca, insa Popa, Golofca sau Bus nu au resit sa marcheze golul de 2-1. Pe langa greseala de arbitraj din minutul 29, Marcel Birsan a mai avut cateva erori grave. Nu l-a eliminat pe Omrani dupa un atac dur asupra lui Bordeanu si nu a dictat penalty pentru clujeni la un contact intre Musat si acelasi Omrani. In urma acestei faze, Omrani a fost eliminat, incasand al doilea cartonas galben, pentru o presupusa simulare.

Pentru FC Botosani urmeaza un meci la fel de greu, in deplasare cu Dinamo Bucuresti.